ده نکته براي عکاسي در فضاي شهري

عکاسي هنر است، با عکاسي چيزهايي مي بينيم که با چشمهاي خودمان آنها را قبلاً نديده بوديم، آسمان خراش ها، آسمان آبي بي انتها، افرداي از فرهنگهاي مختلف و به همين علت است که عکاسي در فضاي شهري اين چنين پرطرفدار است و شما را تشويق مي کند تا به ديدار ساير شهرها و فرهنگها نيز برويد.

عکاسي هنر است، با عکاسي چيزهايي مي بينيم که با چشمهاي خودمان آنها را قبلاً نديده بوديم، آسمان خراش ها، آسمان آبي بي انتها، افرداي از فرهنگهاي مختلف و به همين علت است که عکاسي در فضاي شهري اين چنين پرطرفدار است و شما را تشويق مي کند تا به ديدار ساير شهرها و فرهنگها نيز برويد.
دقيقاً بعد از غروب آفتاب بهترين زمان براي عکاسي از فضاي شهري است
وقتي اشعه هاي طلايي خورشيد پنهان مي شوند چراغهاي شهر همه جا را روشن مي کنند. دقيقاً همين لحظه پس از غروب خورشيد يا چند لحظه قبل از طلوع آن بهترين زمان براي عکس گرفتن از فضاي شهري است. قبل از آنکه آسمان کاملاً تاريک شود چراغهاي ساختمانها روشن مي شوند و تعادل زيبايي از نظر نور در چشم انداز شهري به وجود مي آيد. ترکيب زيبايي از انواع تن رنگها که ارزش دارد صبح زود از خواب بيدار شويد و از اين منظره عکس بگيريد.
با کمک لنزهاي زاويه باز از کل افق شهري عکس بگيريد
براي عکاسي از منظره هاي شهري طول کانوني بين 12 تا 35 ميلي متر عالي است. استفاده از لنز با زاويه باز الزامي نيست اما حتماً مفيد خواهد بود چون به شما اجازه مي دهد تا در يک فرمت عمودي کل ارتفاع يک آسمان خراش را در عکس ثبت کنيد و هم اينکه منظره زيبايي از افق شهري در عکس خواهيد داشت بدون آنکه لازم باشد کيلومترها از شهر دور شويد.
براي اينکه عکس جالبي داشته باشيد از يک سه پايه و قابليت تايمر خودکار دوربين استفاده کنيد.
براي عکاسي در ساعات طلايي روز و همين طور پس از تاريک شده هوا، استفاده از سه پايه عالي است مخصوصاً اگر مي خواهيد عکسهاي متفاوتي را سريع ثبت کنيد. دوربين را روي سه پايه قرار داده و آنرا روي ويژگي تايمر خودکار دو يا ده ثانيه اي تنظيم کنيد. به اين ترتيب دوربين از ثبات بيشتري برخوردار بوده، عکسها محو و نامشخص نبوده و تصاوير واقعي تري ثبت مي شوند.

به دنبال مسيرهاي هدايت کننده باشيد
درست مثل عکاسي از مناظر طبيعت، مسيرهاي هدايت کننده بخش تلفيقي در ترکيب فضاي شهري سه بعدي هستند. اين مسيرها به عکس عمق و دورنما داده و جذابيت آنرا دو چندان مي کنند و از سوي ديگر بيننده را به سفري از يک نقطه فريم به نقطه ديگر آن مي برند. در عکاسي از فضاي شهري، مسيرهاي هدايت کننده حس قوي ارتباط و پيوستگي را بين اجزاي موجود در عکس القا مي کند. مثلاً به ريل راه آهن فکر کنيد که انبوهي از واگن هاي به هم متصل منتظر سوت حرکت هستند و ساختمانهاي بلند آنها را احاطه کرده اند، منظره اي که در خارج از عکس و در دنياي واقعي نوعي شلوغي و آشفتگي محسوب مي شود. اما اگر اين عکس را درست پيکر بندي کنيد و خطوط واضحي در ان مشاهده شود شما برآشفتگي غلبه خواهيد کرد.
هنگام غروب به جاي تقاطع هاي شلوغ به دنبال مکان هاي بهتري باشيد.
ابتدا به دنبال يک تقاطع شهري شلوغ باشيد اما نه هر مکاني. بايد شهررا خوب بشناسيد يا لااقل بدانيد که شاهراههاي شهري کجا واقع شده اند. ايده عکاسي در اينجا حرکت محو است، ترافيک به صورت خطي مستقيم زماني جالب خواهد بود که شما در عکس خود تنوع به وجود بياوريد اما در صورت عدم موفقيت با عکسي مواجه مي شويد که پر است از تحرک، انحنا و مسيرهايي که به جايي ختم مي شوند. به همين علت است که تقاطع ها و راههاي پرپيچ و خو سوژه جالبي براي عکاسي محسوب مي شوند، با کمي خلاقيت مي توانيد خطوطي از چراغهاي در حال حرکت و مواج را به وجود بياوريد.

همان طور که رودها در طبيعت منظره عالي به وجود مي آورند، آب نماهاي شهري هم در عکاسي شهري فوق العاده هستند.وجود آب نماها در عکسهاي شهري شما، جذابيت و ويژگي خاصي به آنها مي دهد. اکثر شهرها پر هستند از اين اب نماها، از آب نماهاي کوچک و قديمي گمرفته تا اب نماهايمدرن که با چراغها تزئين شده اند و اب را به هوا پرتاب مي کنند و مناظر هيجان انگيزي به وجود مي آورند.
به دنبال الگوها باشيد
الگوها قابليت ايجاد حس هماهنگي و نظم را در عکسها دارند. ممکن است در نگاه اول يک منظره شهري چندان جالب توجه نباشد. تمرکز روي تکرار عناصر گرافيکي قوي مثل شکل ها، خطوط و رنگها توجه بيننده را به خود جلب خواهد کرد و کل عکس را جذاب تر مي کند.
از وجود تصاوير عابران در عکسهاي خود نگران نباشيد
در شهرهاي بزرگي مثل نيويورک، توکيو و تورنتو در تقاطع ها شاهد خطوط عابر پياده اي هستيم که هميشه يک سري افراد در حال عبور از آن ها هستند و خودروها در چهار طرف تقاطع متوقف مي مانند. اين بهترين فرصت براي عکاسي ناگهاني زيبا از يک منظره شهري است، انبوهي از خودروها آميخته با حضور انسانهايي که به اين طرف و آن طرف مي روند.
وقتي نمي توان از سه پايه عکاسي استفاده کرد. فالبداهه عکاسي کنيد.
در بسياري از شرکتهايي که مي توان در آنها نماي شهري فوق العاده اي را تماشا کرد و عکاسان را شيفته مي کنند، اجازه استفاده از سه پايه داده نمي شود احتمالاً به اين علت که مي توانند به واسطه هزينه توليد يا هزينه مجوز از عکاسان پول بگيرند و اين مشکل بيشتر در آمريکا به چشم مي خورد، نگران نباشيد و از خلاقيت خود براي گرفتن عکسهاي زيبا استفاده کنيد و به اطراف نگاهي بيندازيد و ببينيد آيا نقطه اي هست که دوربين را روي آن بگذاريد و عکس تميز و شفافي بگيريد. از ميز، قفسه، لبه پنجره و موارد مشابه مي توانيد استفاده کنيد اگر هم سطح صافي پيدا نکرديد از لباس خود به عنوان نگهدارنده دوربين استفاده کنيد.
هواي بد را يک فرصت در نظر بگيريد
هواي بد نه تنها يک فرصت جالب براي عکاسي است بلکه آسماني را به وجود مي اورد که پر است از رنگها و حالتهاي ابري متنوع و حس هيجان، دلتنگي، ترس و حتي آرامش را القا ميکند. در کل آسمان طوفاني يک تصوير احساسي خلق مي کند. وقتي همه جا خيس از باران است انگار شهر برق مي زند و شسته شده واکثر ساختمانها و سطوح شهري خوش رنگ تر به نظر مي رسند.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا