وايت‌بالانس چيست؟

هميشه تعجبم از اين بوده است که چرا وقتي در محيط داخل از سوژه‌ها عکس مي‌گيريم، آن‌ها رو به زردي مي‌زنند؟ و يا اين که چرا فلش دوربين کاري مي‌کند که آن‌ها آبي به‌نظر برسند؟ در مجموع، شناخت و درکِ مفهومِ وايت‌بالانس و نحوه عملکرد آن در عکاسي ديجيتال بسيار مهم است، زيرا تنظيماتِ نادرست آن مي‌تواند عکس را خراب کرده، کست‌هاي رنگيِ ناخواسته‌اي را به آن اضافه کند و يا باعث شود که رنگ پوست‌ها بسيار غيرطبيعي به‌نظر برسند. در اين مقاله، توضيح خواهم داد که چگونه مي‌توان اين گزينه را روي دوربين‌تان تنظيم کرده و يا بعد از عکاسي، رنگ‌هاي دقيق‌تري داشته باشيد.

1. تعريف وايت‌بالانس
به عبارت ساده، وايت‌بالانس در عکاسي ديجيتال به معني تنظيم رنگ‌ها است، به‌طوري که تصوير طبيعي‌تر به‌نظر برسد. به‌منظور انطباق تصوير با چيزي که هنگام عکاسي ديده‌ايم، اول از همه بايد از طريق فرايند تنظيمِ رنگ، از شرِ کست‌هاي رنگي خلاص شويم. چرا بايد اين کار را انجام دهيم؟ به اين خاطر که بيش‌تر منابع نوري (مثل خورشيد، لامپ‌هاي روشنايي، لامپ‌هاي عکاسي و غيره) نمي‌توانند نور کاملا سفيدي را منتشر کنند و از «دماي رنگيِ» خاصي برخوردار هستند. مغز انسان، اطلاعاتي را پردازش مي‌کند که از چشم‌ها مي‌آيند و به‌صورت خودکار دماي رنگ را تنظيم مي‌کند، بنابراين ما به‌طور معمول رنگ‌ها را درست مي‌بينيم. اگر يک کاغذ سفيد برداريد و از بيرون به آن نگاه کنيد، احتمالا سفيد به‌نظر مي‌رسد، انگار که از فضاي داخل به آن نگاه کرده باشيد. اما چيزي که بيش‌تر افراد از درک آن عاجزند اين است که اختلاف زيادي در دماي رنگِ ميان نور شديد آفتاب و نور تنگستنِ داخل خانه وجود دارد.
اگر اسکي‌باز يا اسنوبُردباز هستيد، اين آزمايش سريع را انجام دهيد: عينک‌هاي اسکي‌تان را به چشم بزنيد و به برف نگاه کنيد- قاعدتا تُنِ رنگ بايد تغيير کند. اگر يک عينک اسکي همراه با ته رنگِ زرد را به چشم بزنيد، برف زردرنگ به‌نظر خواهد رسيد. اما بعد از اين که کمي اسکي کرديد، چشم‌ها و مغزتان از لحاظ رنگي با هم منطبق مي‌شوند و برف دوباره سفيد به‌نظر مي‌رسد. وقتي بعد از اسکي عينک‌تان را از چشم بر مي‌داريد، برف کمي آبي‌تر از سفيد خالص به‌نظر خواهد رسيد، تا وقتي که مغزتان، تنظيمِ رنگ‌ها را به حالت طبيعي بازگرداند. اين مثالي از اين واقعيت است که ما مجهز به سيستمِ رنگ پيچيده‌اي هستيم که به صورت خودکار، رنگ‌ها را در شرايط نوري مختلف تنظيم مي‌کند.
در حالي‌که مغز ما رنگ‌ها را به‌صورت خودکار و به چنين روشِ هوشمندانه‌اي پردازش مي‌کند، دوربين‌هاي ديجيتال با تماشاي نور محيط فقط مي‌توانند درج? حرارتِ رنگ را حدس بزنند. در بيش‌تر موارد، دوربين‌هاي ديجيتالِ مدرن مي‌توانند حدس درستي بزنند، اما در برخي شرايط، دچار اشتباه مي‌شوند. به خاطر اين اشتباهات، بعضي از عکس‌ها ممکن است از لحاظ رنگي مايل به آبي يا زرد به‌نظر برسند و رنگ پوست طبيعي به‌نظر نرسد.
در بالا مثالي از هر دو مورد وايت‌بالانس درست و نادرست داده شده است:
همان‌طور که مي‌بينيد، تصوير عُمَر در سمت چپ، طبيعي‌تر و رنگ پوست او درست به‌نظر مي‌رسد، در حالي که تصوير سمت راست بسيار زرد رنگ است. مشخصا براي از بين بردن تن‌هاي زرد رنگِ تصوير دوم، وايت‌بالانسِ آن بايد تنظيم شود.
2. دماي رنگ و اندازه‌گيري آن
همان‌طور که در بالا اشاره شد، منابع نوري مختلف، دماهاي رنگي متفاوتي دارند. اين دماهاي رنگي در قالبِ کلوين اندازه‌گيري مي‌شوند و در اغلب موارد شما چيزي نظير 5,500Kرا مي‌بينيد که نور معمولي روز است. نگاهي به نمونه نمودارِ زير بيندازيد که ارقام و رنگ‌هاي تقريبي را به صورت کلوين نشان مي‌دهند:
اگر تنظميات دوربين‌تان روي «Auto White Balance» (وايت‌بالانسِ خودکار) است، در اين صورت دوربين رقم کلوين را بر اساس سوژه سفيدي که به‌عنوان نقطه مرجع در نظر گرفته مي‌شود، حدس خواهد زد. براي مثال، رنگ‌هاي سفيد موجود در يک صحنه به‌عنوان يک نقطه مرجعِ سفيد درنظر گرفته مي‌شوند و باقي رنگ‌ها بر اساس اين رنگ مرجع، تنظيم خواهند شد. اين نوع محاسبات هميشه نتايج خوبي در پي نخواهند داشت، به ويژه اگر صحنه‌اي که در آن عکاسي مي‌کنيد حاوي رنگ سفيد خالص نباشد و يا فقط تحتِ سيطره يک رنگ باشد. بنابراين، در چنين مواردي، شما بايد وايت‌بالانس را به‌صورت دستي در دوربين و يا در مرحله پس از پزدارش تنظيم کنيد.
3. آيا وايت‌بالانس را بايد در دوربين يا در مرحله پس از پردازش تغيير داد؟
يکي از موارد مهم در عکاسي ديجيتال اين است که ما ديگر مجبور نيستيم از کارت‌هاي سفيد و يا فيلترهاي cast-removing (فيلترهاي رفع کَست) براي دست‌يابي به رنگ‌هايي دقيق استفاده کنيم. اگر با فرمتِ RAW عکاسي مي‌کنيد، اين تصوير را مي‌توان به هر نوع وايت‌بالانسي تبديل کرد، زيرا اين اطلاعات فقط به‌صورت يک مرجع ذخيره مي‌شوند و تصاوير اصلي دست‌نخورده و پردازش‌نشده در دوربين باقي مي‌مانند. يعني تا وقتي که با فرمت RAW عکس مي‌گيريد، درواقع مي‌توانيد تنظيمات را ناديده گرفته و با هر حالتي از وايت‌بالانس عکاسي کنيد. من خودم شخصا در تمام اوقات دوربينم را روي «Auto White Balance» (وايت‌بالانسِ خودکار) تنظيم مي‌کنم و مي‌گذارم که دوربين خودش رنگ درست را حدس زده و تشخيص بدهد. اگر دوربينم نتواند وايت‌بالانسِ درست را حدس بزند، خيلي راحت مي‌توانم آن را در لايت‌روم تغيير داده و تنظيمات جديد را در خيلي از عکس‌هاي موردنياز ديگرم، کپي-پيست کنم. بنابراين، اگر تنظيم دوربين‌تان را روي RAW گذاشته‌ايد، خيلي راحت گزينه Auto White Balance (وايت‌بالانسِ خودکار) را انتخاب کرده و همين‌طور پيش برويد. اين يکي از مزيت‌هاي عکاسي با فرمتِ RAW است.
اما در صورت استفاده از فرمتِ JPEG به جاي فرمتِ RAW، چه بايد کرد؟ در اين صورت بايد بدانيد که چطور از کارت‌هاي سفيد استفاده کرده و وايت‌بالانسِ دوربين‌تان را تنظيم کنيد. بارديگر، در بيش‌تر شرايط دوربين شما دماي رنگ را درست حدس خواهد زد، اما مواردي وجود دارند که در آن دوربين با شرايط نوري فريب خورده و رنگ‌هاي درستي را به شما نمي‌دهد. اينجاست که بايد وايت‌بالانس را به صورت دستي در دوربين‌تان تنظيم کنيد.
4. چگونه وايت‌بالانسِ دوربين را تغيير دهيم
فرايندِ تغيير وايت‌بالانس در دوربينِ ديجيتال از کارخانه‌اي به کارخانه‌اي ديگر و از مدلي به مدل ديگر متفاوت است. براي‌مثال، بيش‌تر دوربين‌هاي حرفه‌اي نيکون مثل نيکون D300s/D700/D3s، داراي يک دکمه اختصاصيِ «WB» (وايت‌بالانس) در بالاي دروبين هستند، در حالي که در دوربين‌هايي نظير نيکون D90، دکمه «WB» در پشت دوربين و کنار نمايشگرِ LCD قرار دارد. از اين رو، براي تغيير آن، فقط بايد دکمه WB را با يک دست نگاه داشت و سپس کليدِ گردانِ پشتي را در جهت عقربه‌هاي ساعت چرخاند. تمام دوربين‌هاي DSLR فعليِ نيکون اين امکان را به شما مي‌دهند که از طريق تنظيمات منو، وايت‌بالانس را تغيير دهيد. اگر به هر دليلي نتوانستيد دوربين‌تان را درست تنظيم کنيد، شديدا توصيه مي‌کنم که کتابچه راهنماي آن را بخوانيد (اين همان چيزي است که از طريق آن مي‌توانيد تغييرات لازم را به راحتي اعمال کنيد).
5. پيش‌تنظيماتِ وايت‌بالانس
بيش‌تر دوربين‌هاي کامپکت و DSLR فعلي، پيش‌تنظيماتي از وايت‌بالانس دارند که بر روي يک رقم کلوين خاص توسط کارخانه تنظيم شده است. اين پيش‌تنظيمات بسته به کارخانه و مدل دوربين، متفاوت هستند. در اين‌جا، فهرستي از پيش‌تنظيماتِ مربوط به دوربين‌هاي DSLR نيکون داده شده است:
1. Auto (A) (اتوماتيک يا خودکار) – تنظيماتِ پيش‌فرضِ وايت‌بالانس و چيزي که من در تمام مواقعي که با فرمت RAW عکاسي مي‌کنم، از آن استفاده مي‌کنم. دوربين به‌صورت خودکار و بسته به شرايط نوري محيط و هنگام استفاده از فلاش، وايت‌بالانس را حدس مي‌زند.
2. Tungsten (Light Bulb) (تنگستن يا لامپ روشنايي) – حتما زير نور چراغ‌هاي تنگستن و يا زماني که مي‌خواهيد عکس‌تان بسيار آبي به‌نظر برسد، از آن استفاده کنيد.
3. Fluorescent (Glowing Tube) (فلورسنت يا لامپ‌هاي مهتابي) – زير نور لامپ‌هاي فلورسنت و يا زماني که مي‌خواهيد عکس‌هايتان خيلي سبز به‌نظر برسند، از آن استفاده کيند.

4. Direct Sunlight (Sun) (نور مستقيم خورشيد يا خورشيد) – هنگام عکاسي زير نور آفتاب و زماني که خورشيد به سوژه مي‌تابد، استفاده مي‌شود.
5. Flash (Lightning Bolt) (فلاش يا نور رعد و برق) – هنگام استفاده از فلاش روي دوربين، استفاده مي‌شود.
6. Cloudy (Cloud) (ابري) – در روزهاي ابري و يا در سايه استفاده مي‌شود. تصاويري گرم‌تر از نور خورشيد به ما مي‌دهد.
7. Shade (House with a Shadow) (سايه يا خانه‌اي همراه با سايه) – نوري گرم‌تر از هواي ابري داده و رنگ‌هاي نارنجي رنگي به عکس اضافه مي‌کند. مناسب براي عکاسي از غروب و سايه‌ها.
8. Continuously Variable (K) (پيوسته متغير) – اين امکان را مي‌دهد که به‌صورت دستي رقم کلوين را بين 2500 تا 10000 تغيير دهيد.
بار ديگر بايد خاطرنشان شوم که فهرست بالا ممکن است براي دوربين شما متفاوت عمل کند و من فقط اطلاعاتي را به‌عنوان مرجع در اختيار مي‌گذارم.
بهترين روش براي تنظيم وايت‌بالانسِ درست از طريقِ تنظمياتِ «Pretest (PRE)» (پيش‌تنظيمات) صورت مي‌گيرد. خيلي راحت کارتي سفيد را جلوي لنز دوربين گرفته و دکمه شاتر را فشار دهيد. سپس دوربين، دماي رنگِ درستِ نوري که از کارت سفيد منعکس مي‌شود را خوانده و از آن استفاده خواهد کرد.

6. نحوه تغييرِ وايت‌بالانس در لايت‌روم
تغيير دادن تنظيماتِ پيش‌فرضِ وايت‌بالانس در لايت‌روم، کاري بسيار ساده است. در حالي که در بخش «Library» هستيد، نگاهي به پنلِ سمت راست کرده و همان‌طور که در زير نشان داده شده است، گزينه «White Balance» را در زير تنظيماتِ منويِ «Quick Develop» انتخاب کنيد:
شما هم‌چنين مي‌توانيد در لايت‌روم، دماي رنگ و ته‌رنگ را هم تنظيم کنيد. کافي است که وارد بخشِ «Develop» شده و زير منوي «Basic» را ببينيد. يا مي‌توانيد ته‌رنگ يا دماي رنگ را تايپ کرده و يا آن را با حرکتِ ماوس تغيير دهيد.
7. کاربردهاي خلاقانه
جالب‌ترين چيز در مورد وايت‌بالانس اين است که مي‌توانيد براي اين که نگاهي کاملا متفاوت از يک تصوير داشته باشيد، در استفاده از آن خلاقيت به خرج دهيد:
تصوير سمت چپ محصول دوربين من است و تصوير سمت راست، تصويري است که بعد از اين که وايت‌بالانس را در لايت‌روم بر روي گزينه «تنگستن» گذاشتم، حاصل شده است. تصوير سمتِ چپ کدر به‌نظر مي‌رسد، در حالي که تصوير سمت راست بسيار خوش‌رنگ است. من رنگِ آبيِ آب و اين که کوه‌ها حالا بسيار قابل‌رويت‌تر و تيره‌تر هستند را دوست دارم، و اين چيزي است که نگاهي کاملا متفاوت به تصوير مي‌دهد.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا