چگونگي تستِ دوربين DSLR در سريع‌تري زمان ممکن به‌خاطر مشکلاتِ ناشي از فوکوسِ خودکار

در زير آسان‌ترين و سريع‌ترين راه براي تست اين که DSLRتان مشکل فوکوس خودکار دارد يا نه و همين‌طور پيشنهاداتي در خصوص رفع آن در صورت بروز مشکل، ارائه داده شده است. از اين تست مي‌توان براي تشخيص مشکلاتِ مربوط به فوکوس جلو (پيش‌فوکوس) و فوکوس عقب (پس‌فوکوس) در لنزي خاص و يا بدنه دوربين استفاده کرد. من در اين مقاله از دوربين نيکونِ D800E به‌عنوان دوربينِ مرجع استفاده مي‌کنم، اما از تمام دوربين‌هاي DSLR جديدِ مجهز به لايوويو (نماي زنده) هم مي‌توان براي اين تست استفاده کرد (حتي دوربين‌هاي DSLR غيرتخصصي نظير نيکون D3200 هم مجهز به حالتِ لايوويو هستند). چرا بايد دوربين‌‌تان را به‌خاطر مشکلاتِ ناشي از فوکوس خودکار تست کنيد. زيرا اگر دوربين يا لنزهاي‌ شما معيوب باشند و يا مشکلي در تنظيمات داشته باشند، ديگر قادر به گرفتن عکس‌هايي با وضوح بالا نخواهيد بود.

1) لوازم موردنياز
براي انجام اين تست، به موارد زير نياز خواهيد داشت:
1. يک دوربين DSLR مجهز به حالت لايوويو نظير نيکون D7000.
2. حداقل يک لنز، اما اگر مي‌خواهيد مشکل مربوط به دوربين يا لنزهايتان را جداگانه تشخيص بدهيد، حداقل به 2 تا 3 لنز نياز خواهيد داشت.
3. يک سه‌پايه محکم و مناسب.
4. يک صفحه عموديِ تخت در يک فضاي بسيار روشن. براي مثال، درب گاراژِ منزل و يا ديوار داخل خانه‌ که در کنار پنجره‌اي بسيار بزرگ قرار دارد، براي اين کار مناسب خواهد بود.
5. نمودار زيمنس استار فوکوس (Siemens Star Focus) يا نمودار فوکوس تست (Focus Test) را بر روي کاغذي به اندازه يک کاغذ نامه معمولي چاپ کنيد. مي‌توانيد از يک پرينتر ليزري يا جوهرافشان براي چاپ آن‌ها استفاده کنيد (خيلي مهم نيست که از کدام‌يک استفاده مي‌کنيد). حتماٌ آن را روي يک کاغذ معمولي چاپ کنيد نه هر چيز براقي مثل کاغذ عکس.
1) لوازم موردنياز
براي انجام اين تست، به موارد زير نياز خواهيد داشت:
1. يک دوربين DSLR مجهز به حالت لايوويو نظير نيکون D7000.
2. حداقل يک لنز، اما اگر مي‌خواهيد مشکل مربوط به دوربين يا لنزهايتان را جداگانه تشخيص بدهيد، حداقل به 2 تا 3 لنز نياز خواهيد داشت.
3. يک سه‌پايه محکم و مناسب.
4. يک صفحه عموديِ تخت در يک فضاي بسيار روشن. براي مثال، درب گاراژِ منزل و يا ديوار داخل خانه‌ که در کنار پنجره‌اي بسيار بزرگ قرار دارد، براي اين کار مناسب خواهد بود.
5. نمودار زيمنس استار فوکوس (Siemens Star Focus) يا نمودار فوکوس تست (Focus Test) را بر روي کاغذي به اندازه يک کاغذ نامه معمولي چاپ کنيد. مي‌توانيد از يک پرينتر ليزري يا جوهرافشان براي چاپ آن‌ها استفاده کنيد (خيلي مهم نيست که از کدام‌يک استفاده مي‌کنيد). حتماٌ آن را روي يک کاغذ معمولي چاپ کنيد نه هر چيز براقي مثل کاغذ عکس.
6. براي چسباندن چارتِ فوکوس روي ديوار، از چسب اسکاچ يا يک سري مواد چسبنده ديگر استفاده کنيد.
2) نصب و تنظيمات
همان‌طور که در بخش زير توضيح داده شده است، مرحله نصب و تنظيمات بسيار ساده است:
1. يک نقطه را روي ديوار و در جايي که چارتِ فوکوس‌ را آويزان کرده‌ايد، انتخاب کنيد. ديوار بايد عمودي و صاف باشد. شما مي‌خواهيد که چارت فوکوس درست در مقابل دوربين باشد، پس آن را خيلي بالا يا خيلي پايين آويزان نکنيد.
2. زماني که چارت فوکوس بالاست، دوربين‌ را روي سه‌پايه نصب کنيد و مطمئن شويد که دوربين در موازاتِ چارتِ فوکوس قرار گرفته باشد. اطمينان حاصل پيدا کنيد که دوربين به سمت چپ، راست، بالا يا پايين کج نشده باشد (بايد درست در موازاتِ ديوار قرار بگيرد). دقت کنيد که روي سطح درستي ايستاده باشيد، از کناره‌ها نگاه کنيد و مطمئن شويد که لنز مستقيماٌ در مرکز چارت فوکوس قرار گرفته باشد. در اين‌جا تنظيمات و نحوه قرار گرفتنِ دوربين را نشان مي‌دهم:
توجه داشته باشيد که من براي نشان دادنِ محل قرارگيري چارتِ فوکوس نسبت به دوربين، اين تصوير را از بالاي دوربين گرفته‌ام. چارت فوکوس درست در مقابل دوربين قرار دارد.
3. فاصله بين دوربين و ديوار به فاصله کانوني لنزي که آن را تست مي‌کنيد بستگي دارد. در صورتي که از يک لنز 50 ميلي‌متري با ديافِ 1.4 استفاده مي‌کنيد، پس فاصله ميان دوربين و چارت فوکوس بايد تقريبا بين 5 تا 7 فوت (يعني 1.5 تا 2 متر) باشد. اگر از يک لنز وايد استفاده مي‌کنيد، بايد نزديک‌تر شويد و در صورت استفاده از يک لنز تله، بايد فاصله‌تان را دورتر کنيد. منظور اين است که به اندازه‌اي نزديک بايستيد که بتوانيد عمقِ ميداني کم‌ داشته باشند . همان‌طور که در زير نشان داده شده است، چارت بايد حدود يک-سوم تا يک-چهارمِ کل تصوير را گرفته باشد:
4. حالا که تمام تنظيمات انجام شد، مي‌توانيد چند عکس بگيريد.
3) تنظيم و نصبِ دوربين
زماني که مي‌خواهيد دقتِ فوکوس خودکار دوربين يا لنز خود را تست کنيد، بهتر است که هميشه که از يک نوردهي ثابت استفاده کنيد. از اين رو، پيشنهاد من اين است که دوربين را روي حالتِ منوئال (حالت تنطيماتِ دستي) گذاشته و براي هر شات، از يک نوردهي يکسان استفاده کنيد. در اين‌جا خلاصه‌اي از توصيه‌هاي من در خصوص تنظيمات و نصبِ دوربين آورده شده است:
1. دوربين را روي حالتِ منوئالِ (حالت تنظيماتِ دستي) کامل بگذاريد.
2. ديافِ لنز را روي حداکثر بگذاريد. مثلاٌ، اگر از يک لنز 50 ميلي‌متري با ديافِ 1.8G استفاده مي‌کنيد، گشودگي لنز را روي 1.8 بگذاريد.
3. ايزوي دوربين را روي رقمِ پايه‌اي مثل ISO 100 بگذاريد.
4. از نورسنجِ داخل دوربين براي تعيين يک سرعت شاتر مناسب استفاده کنيد. براي نمونه چند عکس بگيريد و مطمئن شويد که مي‌توانيد چارت را به‌وضوح ببينيد. در حالتِ ايده‌آل، سرعت شاتر دوربين‌تان بايد خيلي سريع و چيزي حدودِ يک-پانصدمِ (500/1) ثانيه باشد. اگر هم مجبور شديد که از سرعتِ شاتري آهسته مثلِ يک-دهم (10/1) ثانيه استفاده کنيد، اين يعني اين که نور محيطِ اطراف‌تان کافي نيست. در چنين شرايطي يا تنظيمات دوربين را در محيط بيرون و نور بيش‌تر انجام دهيد و يا براي واضح‌تر شدن چارتِ فوکوس، مقدار نور را بيش‌تر کنيد. اگر مقدار نور محيط ناکافي‌ باشد، تست‌تان درست انجام نخواهد شد. بايد حتماٌ اطمينان حاصل پيدا کنيد که اين کار را در محيطي با روشنايي کافي انجام ‌دهيد، زيرا سنسورِ Phase Detect (تشخيصِ فاز) روي دوربين به مقدار زيادي نور نياز دارد.
5. اگر دوربين‌تان مجهز به AF Fine Tune/AF Micro Adjustment است، مطمئن شويد که خاموش شده است. براي مثال در دوربينِ نيکونِ D800، شما بايد براي انجام اين کار وارد Setup Menu->AF fine tune->AF fine tune (On/Off)->OFF شويد.
6. نقطه فوکوس را روي نقطه فوکوسِ مرکزي بگذاريد. نقطه فوکوس مرکزي هميشه يک سنسورِ متقاطع (صليبي) است، بنابراين دقيق‌ترين نقطه در دوربين‌تان محسوب مي‌شود.
7. تمام گزينه‌هاي تصحيحِ لنزِ دوربين‌ (vignetting, distortion, chromatic aberration, etc) را خاموش کنيد. هيچ چيزي نبايد تاثيري فوق‌العاده بر روي نتايج تست بگذارد.
8. دوربين را روي حالتِ AF-S/Single Servo قرار دهيد.
9. در عين‌حال که اين تست براي هر دو فرمتِ JPEG و RAW قابل‌اجرا است، اما تمام دوربين‌ها، وضوح تصوير، رنگ بيش‌تر و موارد ديگري را به تصاويري با فرمت JPEG اضافه مي‌کنند. از اين رو، پيشنهادِ من اين است که داده‌هاي تست را به‌صورت فرمتِ RAW ذخيره کنيد.
10. دوربين‌تان را در حالتِ لايوويو قرار داده و آن را روي سه‌پايه بگذاريد (در صورت داشتن اين تنظيمات در دوربين‌تان).
11. اگر دوربين‌تان از ويژگيِ Mirror Lock Up (قفل آيينه) برخوردار است و به ريموت يا کنترل از راه دور هم مجهز مي‌باشد ، مي‌توانيد با استفاده از اين‌ها از لرزشِ دوربين جلوگيري کنيد (در اين گونه موارد، سرعت شاتر پايين مي‌توانيد خيلي به کارتان بيايد).

حالا که همه چيز براي انجام کار مهيا است، زمان اين است که يک سري از داده‌ها را ثبت کنيد. حتماٌ مراحل زير را به دقت دنبال کنيد، در غير اين صورت نتايجِ تست‌تان معتبر نخواهند بود:
1. ابتدا چارت فوکوس را در حالتِ لايو‌ويو ثبت کنيد. از اين تصوير مي توانيد به‌عنوان تصوير مرجع استفاده کنيد. وقتي لايوويو را روشن کرديد، لنز را روي مرکز چارتِ فوکوس کرده و شاتر را تا نيمه فشار بدهيد و يا اين که دکمه AF-ON (فوکوس اتوماتيک روشن) در پشت دوربين را فشار داده تا لنز را فوکوس کند. همين‌طور ادامه دهيد، حالا دکمه شاتر را فشار داده و عکس‌تان را بگيريد. حالا عکس‌تان را در نمايِ 100 درصد آناليز کنيد و مطمئن شويد که در مرکز تصوير و جايي که نقطه فوکوس قرار دارد، واضح باشد. اگر واضح بود، يعني اين که همه‌چيز طبق برنامه و درست پيش رفته است. اگر تار بود، يعني اين‌که دوربين‌تان در حالتِ لايوويو خوب فوکوس نمي‌کند. اين کار آن‌قدر تکرار کنيد تا تصويري واضح به دست بيايد. فقط عکسي که واضح است را نگه‌ داريد و بقيه را حذف کنيد.
2. عکس دوم را بدون لايوويو بگيريد. حالت لايوويو را خاموش کنيد. حالا از داخل ويوفايندر (منظره‌ياب) نگاه کنيد و حلقه فوکوسِ روي لنز را آن‌قدر بچرخانيد که چارتِ فوکوس کاملاٌ از فوکوس خارج شود. ما مي‌خواهيم دوربين را مجبور کنيم که دوباره فوکوس کند. حالا براي انجام فوکوس، دکمه شاتر را تا نيمه فشار داده و يا دکمه AF-ON (فوکوس اتوماتيک روشن) در پشت دوربين را فشار دهيد و منتظر بمانيد تا علامتي سبزرنگ داخل ويوفايندر (منظره‌ياب) ظاهر شده و يا دوربين صداي بيب بدهد (در صورتي‌که گزينه beep را روشن باشد)، که اين نشان دهنده اين است که فوکوس انجام شده است. حالا عکس بگيريد. دوباره، با چرخاندنِ حلقه فوکوس کاري کنيد که همه‌چيز از فوکوس خارج شده و دوباره اين فرايند را تکرار کنيد. در حالت ايده‌آل، بايد در اين وضعيت حداقل 3 عکس بگيريد تا احتمال هرگونه خطا در فوکوس خودکار را از بين ببريد.
بگذاريد قبل از آناليز داده‌هاي ثبت شده، کاري را که در اين‌جا انجام مي‌دهيد به دقت توضيح دهم. اول از همه شما عکسي در حالتِ لايوويو، سپس يک عکس در حالت نرمال و طبق انتظار، چندين عکس در حالت‌هاي مختلف گرفتيد. چرا اين کار را انجام مي‌دهيم. تمام دوربين‌هاي DSLR متکي به يک سنسورِ اتوفوکوسِ «Phase Detect» (تشخيص فازي) هستند که داخل دوربين قرار دارد . خبر خوب اين است که سيستمِ Phase Detect (تشخيص فازي) بسيار سريع عمل مي‌کند، و خبر بد اين است که خود سنسورِ Detect (تشخيص فازي) و لنزها بايد مطابق با عملکرد اين سيستم تنظيم شده باشند. و اين دقيقاٌ همان‌ چيزي است که مي‌خواهيم در اين‌جا تستش کنيم. هنگام استفاده از حالتِ لايوويو، آينه داخلِ دوربين بالا مي‌رود و ديگر نمي‌توان از سنسور Phase Detect (تشخيصِ فازي) براي فوکوس کردن استفاده کرد. درنتيجه، دوربين از روش فوکوس ديگري به نام «Contrast Detect» (تشخيص کنتراست) براي انجام فوکوس استفاده خواهد کرد. دوربين، لنز را مجبور به پس-فوکوس (فوکوس از عقب) مي‌کند و اين کار را تا زماني که تصوير واضح شود، ادامه مي‌دهد. به همين دليل است که اين روش در مقايسه بسيار کند به نظر مي‌رسد. اما از آن‌جا که تاييد فوکوس به‌صورتِ الکترونيک و از طريق سنسورِ دوربين صورت مي‌گيرد، هميشه دقيق خواهد بود. به همين دليل است که ما اولين شاتي که از طريق لايوويو گرفته شده است را به‌عنوان تصوير مرجع استفاده مي‌کنيم.
5) تجزيه و تحليل داده‌ها
حالا که يک تصوير مرجعِ واضح داريم، وقت آن است که همراه با تصاوير ديگر، داده‌ها را تجزيه و تحليل کنيم. با هر ابزار پس‌پردازشي که استفاده مي‌کنيد، عکس‌هاي‌تان را به داخل کامپيوتر منتقل کنيد. اولين عکس را باز کنيد و مطمئن شويد که مرکز آن واضح است. در عکس( شماره 3) برشي از شاتِ مرجعِ من که با يک لنز نيکونِ 24 ميلي‌متري با ديافِ 1.8G گرفته شده، نشان داده شده است:
اين تصوير خوب و واضح به‌نظر مي‌رسد. لطفا توجه داشته باشيد که اين تصوير، تصويري RAWاي است که هيچ‌گونه تنظيمِ وضوح و يا شفاف‌سازي روي آن صورت نگرفته است.
حالا نگاهي به سه-چهار عکس ديگري که بعد از اين گرفته‌ايد بيندازيد. آيا کم و بيش يکسان به‌نظر مي‌رسند؟ يا همه آن‌ها خارج از فوکوس هستند. يک شاتِ ديگر هم در اين‌جا گرفته‌ام(عکس شماره 4) که مشکل وضوح را کاملا نشان مي‌دهد:
همان‌طور که مي‌بينيد، اين تصوير نه‌تنها تار و خارج از فوکوس به‌نظر مي‌رسد، بلکه مشکل اعوجاج هم در آن ديده مي‌شود (چيزي بسيار عادي که هنگامي که تصوير خارج از فوکوس و تار است، ديده مي‌شود). هر سه شات بسيار شبيه به هم بودند که مشکلِ فوکوسي را يا در لنز و يا در بدنه دوربين نشان مي‌دهند.
حتماٌ عکس‌ها را در نماي 100 درصد ببينيد و عقب و جلو رفته و عکس‌هاي ديگر را با عکسِ مرجعي که داريد مقايسه کنيد. اگر چيزي تار و خارج از فوکوس بود، کل کار را دوباره تکرار کنيد تا مطمئن شويد که مشکل فوکوس وجود دارد يا خير. قاعدتاٌ شما يا به نتايجي کاملا خوب و يا نتايجي کاملاٌ بد مي‌رسيد. اگر نتايج کاملا خوب و هر کدام از شات‌ها بدون اشکال باشند، نتيجه مي‌گيريم که مشکلِ فوکوس نداريد. در اين لحظه مي‌توانيد انجام تست را متوقف کرده و استراحت کنيد (همه چيز خوب و عالي است). اگر به نتايجي کاملاٌ بد دست يافتيد، پس مرحله بعدي اين خواهد بود که ببينيد لنز يا بدنه دوربين‌تان مشکلِ فوکوس خودکار دارد يا نه.

) آيا مشکل از دوربين است يا لنز؟
همان‌طور که قبلا اشاره کردم، بهترين کار براي اندازه‌گيريِ دقتِ فوکوس خودکار دوربين‌، انجامِ تست‌هاي مختلف است. اگر فقط يک لنز براي امتحان کردن داريد، ديگر نمي‌توان گفت که مشکل تنظيمات از لنز است يا دوربين. گاهي اوقات ممکن است هر دو مشکل داشته باشند. اگر سه-چهار لنز مختلف داريد، تست بالا را روي تمام لنزهاي‌تان انجام دهيد و ببينيد که نتيجه چه خواهد بود. اگر تمام لنزها نتايجي مشابه را نشان مي‌دهند، پس احتمالا اشکالِ AF (فوکوس خودکار) از دوربين‌تان است. هنوز براي من سخت است که بگويم دقيقاٌ مشکل از کجاست، زيرا اين مساله تماماٌ به اين بستگي دارد که قبل از شروع تست، تنظيماتِ لنزهاي دوربين‌تان تا چه اندازه بد صورت گرفته باشد. مقاله من در مورد تنظيماتِ لنزها را ببينيد.
من به مدت 6 سال با تعدادي از دوربين‌هاي DSLR مختلف نيکون عکاسي کردم و بيش‌تر لنزهايم هيچ مشکلِ فوکوسي با آن‌ها نداشتند. من 2 نمونه نيکونِ D800 را تست کردم و هر دو عالي بودند و هيچ نشاني از مشکل فوکوس در آن‌ها مشاهده نشد. اما نيکونِ D800Eاي که اخيراٌ به دستم رسيده است، اشکالي را در سنسورِ تشخيص فازي نشان مي‌دهد، چون هيچ‌کدام از لنزهايم نمي‌توانند فوکوسي دقيق با آن داشته باشند. به‌نظر مي‌رسد که شماره‌گيريِ 20 در AF Fine Tune براي بعضي از لنزها جواب مي‌دهد، اما براي بعضي ديگر مناسب نيست، از اين رو اشکالي جديد در پس‌فوکوس (فوکوس از عقب) دوربين وجود خواهد داشت. درنتيجه، توانستم اين مشکل را در دوربين حل کنم. نکته جالب اين بود که من اخيراٌ يک لنز نيکونِ 14-24 ميلي‌متري با دياف 2.8G هم به لنزهايم اضافه کردم که مشکل خيلي بدي در پيش‌‌فوکوس (فوکوس از جلو) دارد. وقتي از اين لنز روي دوربين نيکونِ D700اَم استفاده مي‌کنم، فوکوس کاملاٌ از بين مي‌رود و من مجبورم براي اين که فوکوسي مناسب داشته باشم، 20+ را شماره‌گيري کنم. حدس بزنيد وقتي که آن را روي دوربين نيکونِ D800E نصب مي‌کنم چه اتفاقي مي‌افتد. کاملاٌ فوکوس مي‌کند، زيرا تنظيماتِ بد فوکوس در هر دو اثر هم‌ديگر را خنثي مي‌کنند. بنابراين وقتي مي خواهيد منبعِ مشکل را شناسايي کنيد، بايد خيلي حواس‌تان جمع باشد.
7) در صورت داشتن مشکل فوکوس، چه کار کنيم
اگر به مشکل فوکوس در دوربين‌تان برخورديد، چه کار بايد انجام دهيد. بيش‌تر افراد، لنز يا دوربين خود را به جايي که آن‌ها را از آن خريده‌اند پس مي‌دهند. درست است که سياست برگشت کالا براي همين زمان تدبير شده است، اما پيشنها من واقعاٌ اين است که آن را به فروشنده پس ندهيد. چرا اول اين که فروشنده خيلي راحت دوربين را به‌عنوان يک کالاي معيوب و خراب به کارخانه پس مي‌دهد. در بيش‌تر مواقع، حتي هيچ توضيحي هم در اين خصوص که چرا مشتري اين کالا را بازگردانده است، داده نمي‌شود. کارخانه کالا را دريافت مي‌کند، دوباره آن را در آزمايشگاه موردارزيابي قرار مي‌دهد و نمي‌تواند هيچ اشکالي در دوربين پيدا کند (در مورد مشکلات مربوط به تنظيمِ فوکوس خودکار، اين‌طور نخواهد شد) و درنتيجه آن را به‌عنوان يک جنس تعمير شده به بازار برمي‌گرداند. جنس بازگردانده شده هرگز نمي‌تواند دوباره به‌عنوان يک جنس جديد فروخته شود. بنابراين با بازپس‌فرستادنِ آن به فروشنده، شما کارخانه را از منبعِ مشکل آگاه نخواهيد کرد. به‌علاوه، هيچ تضميني وجود نخواهد داشت که کالاي جايگزيني که دريافت کرده‌ايد، بهتر از قبلي کار کند. بعضي از افراد را مي‌شناسم که اجناسي که خريده‌اند را آن‌قدر تعويض مي‌کنند تا يک جنس خوب دريافت کنند. خوب، بعضي اين کار را 5 تا 6 بار انجام مي‌دهند و هرگز هم به مورد خوبي دست پيدا نمي‌کنند! وقتي کارخانه مي‌تواند ظرف مدت چند روز به اين مشکل رسيدگي کند، فکر نمي‌کنم که شما بخواهيد هفته‌ها براي حل آن صبر کنيد. هم‌چنين، با پس دادنِ اين جنس به فروشنده، درواقع هزينه‌هاي او را بالا برده‌ايد، زيرا او زمان و پول زيادي را صرفِ سر و کار داشتن با اين دسته محصولات معيوب مي‌کند. قطعا اين مساله حس سرخوردگي زيادي را در فروشندگاني که با اين دست از مشکلات سر و کار دارند ايجاد مي‌کند و مطمئنا نبايد به‌خاطر مشکلاتِ کارخانه يا مسائل مربوط به اطمينان از کيفيت، آن‌ها را سرزنش نمود.
بنابراين، بهترين کاري که مي‌توان انجام داد يا ارسال جنس براي تعمير يا تنظيم دقيقِ آن به کارخانه است يا تنظيم خود دوربين (کاربرانِ حرفه‌اي مي‌توانند مقاله من درباره روش تنظيمِ لنزها را مطالعه کنند). تمام کارخانه‌ها داراي مراکز خدماتِ پشتيباني هستند که کارشان رسيدگي به اين گونه مشکلات و نقايص است. به‌علاوه، اين بهترين راه براي وادار ساختن کارخانه براي بهبود فرايندِ QA (اطمينان از کيفيت) است. اگر شکاياتِ بيش‌تري به مرکز خدمات وارد شوند، کارخانه مي‌تواند براي کاهش هزينه‌هاي فزاينده خود، حد آستانه سفت و سختي را براي QA درنظر بگيرد:
در اين‌جا مي‌توانيد توصيه‌هايِ من در خصوص اين مشکل خاص را مطالعه کنيد:
1. تمام تصاوير نمونه‌اي که با دوربين گرفته شده‌اند را نزد خود نگه داريد.
2. با شماره مرکز پشتيبانيِ خدماتِ کارخانه تماس گرفته و با جزئيات تمام، مشکلي را که در خصوص فوکوس خودکار دوربين‌تان داريد شرح دهيد. نمونه عکس‌ها را به کارکنان بخش پشتيباني نشان دهيد و اگر از شما درباره نحوه تستِ دوربين سوال کردند، URL اين مقاله را در اختيارشان بگذاريد.
3. حتماٌ دوربين و حداقل يکي از لنزها را براي تنظيمات فوکوس ارسال کنيد. اگر فقط يک دوربين و يک لنز داريد، هر دو را بفرستيد. اگر چندين لنز داريد، يکي يا دو تا از لنزهايي را بفرستيد که قبل از خريد دوربين، کم‌ترين مشکل را براي شما ايجاد مي‌کرده‌اند. مطمئن شويد که مشکلي با لنزهايِ دوربين‌هاي ديگر نداريد، تا آن‌ها به جاي دوربين، لنزهاي‌تان را تنظيم نکنند.>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا