آشنايي با مفهومِ ISO (راهنماي کار براي عکاسانِ مبتدي)

بدون شناخت از نحوه عملکردِ ISO و کاري که انجام مي‌دهد، گرفتن عکس‌هايي خوب با اين نوع دوربين‌ها بسيار دشوار است. ايزويِ دوربين يکي از سه رکن اصلي در عکاسي محسوب مي‌شود (دو مورد ديگر ديافراگم و سرعت شاتر هستند) و تمام عکاسان بايد شناخت کاملي از آن داشته و اطلاعاتِ بيش‌تري در مورد تجهيزات ونحو? عملکردِ آن کسب کنند. از آن‌جا که اين مقاله براي افراد مبتدي در زمين? عکاسي طراحي شده است، من سعي خواهم کرد که مقول? ISO را تا آن‌جا که امکان دارد به ساده‌ترين شيوه توضيح بدهم.

1) ISO چيست؟
در مفهوم بسيار ساده، ISO به معني ميزان حساسيتِ دوربين نسبت به نور موجود مي‌باشد. هر چه عدد ISO پايين‌تر باشد، ميزان حساسيتِ آن نسبت به نور کمتر خواهد بود، در حالي که هر چه اين رقم بالاتر برود، ميزان حساسيتِ دوربينِ شما افزايش خواهد يافت. آن قسمت از دوربين که مي‌تواند ميزان حساسيت را تغيير دهد، «سنسورِ تصوير» يا به تعبيري ساده همان «سنسور» ناميده مي‌شود. اين قسمت، مهم‌ترين (و گران‌ترين) بخش دوربين محسوب مي‌شود و مسئول جمع‌آوريِ نور و انتقال آن به تصوير مي‌باشد. با افزايش ميزان حساسيت، سنسور دوربين‌تان مي‌تواند در محيط‌هاي کم‌نور و بدون استفاده از فلاش هم عکس بگيرد. اما هر چه ميزان حساسيت بالاتر برود، باعث مي‌شود که گرين (نقطه نقطه يا دانه دانه شدنِ تصوير) يا «نويزِ» بيش‌تري در عکس‌ها حاصل شود.
نگاهي به تصوير زير بالا :
تفاوتِ بين اين دو کاملا مشخص است: تصوير سمت راست که با ايزوي 3200 گرفته شده در مقايسه با تصوير سمت چپ که با ايزوي 200 گرفته شده است، داراي نويز خيلي بيش‌تري است.
تمامِ دوربين‌ها چيزي به‌نامِ «Base ISO» يا ايزوي پايه دارند که در حقيقت کمترين عددِ ايزويي است که مي‌تواند تصويري بدون نويز و با بالاترين کيفيت ايجاد کند. در بيش‌تر دوربين‌هاي نيکون مثل Nikon D5100، رقم ايزوي پايه معمولا 200 است، اين در حالي است که بيش‌تر دوربين‌هاي ديجيتالِ کانُن، رقم ايزويِ پايه‌اي برابر با 100 دارند. به‌‌همين‌خاطر، هميشه بايد براي گرفتن عکس‌هايي با بهترين کيفيت از عدد ايزويي نزديک به ايزوي پاي? همان دوربين استفاده کرد. اما اين کار هميشه و به‌ويژه هنگام کار کردن در شرايط نوري پايين امکان‌پذير نيست.
معمولا ارقامِ ايزو از 100-200 (ايزوي پايه) شروع شده و با يک تصاعد هندسي (به‌صورت تواني از دو) افزايش مي‌يابد. درنتيجه، ترتيب اعداد ايزو به اين صورت خواهد بود: 100، 200، 400، 800، 1600، 3200، 6400 و الي آخر. نکت? مهمي که بايد بدانيم اين است که در هر مرحله بين اعداد، ميزان حساسيتِ سنسور تا دوبرابر افزايش مي‌يابد. بنابراين، ايزوي 200 در مقايسه با ايزوي 100، دو برابر حساسيتِ بيش‌تري خواهد داشت، در حالي‌که ايزوي 400 در مقايسه با ايزوي 200، دوبرابر حساس‌تر خواهد بود. همين مساله باعث مي‌گردد که ايزوي 400، چهار برابر و ايزوي 1600 هم شانزده برابر حساسيتِ بيش‌تري نسبت به ايزوي 100 داشته باشد، و همين‌طور الي آخر. اين که سنسورِ يک دوربين، شانزده برابر نسبت به نور حساس‌تر باشد به چه معناست؟ يعني اين که به شانزده برابر زمان کمتري براي عکس گرفتن نياز است!
ايزو سرعت مثال:
100 - 1 ثانيه
ايزو 200 - 1.2 از يک ثانيه
ايزو 400 - 1.4 از يک ثانيه
ايزو 800 - 1.8 از يک ثانيه
ايزو 1600 - 1.16 از يک ثانيه
ايزو 3200-32/1 از يک ثانيه

در مثالِ بالا از سرعت ايزو، اگر دوربين‌تان براي گرفتن عکسي در ايزوي 100، دقيقا به 1 ثانيه زمان نياز داشته باشد، خيلي راحت با تغييرِ اين ايزو به ايزوي 800 مي‌توانيد همان عکس را در سرعت يک/هشتمِ ثانيه و يا 125 ميلي‌ثانيه بگيريد! چون اين سرعت بهتر مي‌تواند به متوقف شدنِ حرکت کمک کرده و درنتيجه جهاني متفاوت در عکاسي خلق کند.
به عکس بالا نگاه کنيد:
من اين عکس از آب‌شکاف‌هايِ سياه را در سرعت يک-دوهزارمِ (2000/1اُمِ) ثانيه و در ايزوي 800 گرفتم. براي گرفتن کامل اين عکس، دوربينم فقط به سرعتي برابر با يک-دوهزارمِ ثانيه نياز داشت. حالا اگر به جاي اين عدد از ايزوي 100 دوربين استفاده مي‌کردم چه اتفاقي مي‌افتاد؟ سنسور دوربينم به 8 برابر زمانِ بيش‌تري براي گرفتنِ اين عکس نياز خواهد داشت (يعني يک-دويست و پنجاهمِ يا 250/1اُمِ ثانيه). چون پرنده‌ها سريع‌تر از اين سرعت در حال حرکت بودند، تصوير به دست آمده در نتيج? حرکت پرندگان تار و مات مي‌شد و خلاصه اين‌که عکس را خراب ‌مي‌کردم.
2) استفاده از ايزوي پايين
همان‌طور که اشاره شد، در صورت امکان هميشه بايد از پايين‌ترين رقمِ ايزوي (ايزوي پايه) دوربين‌ِ خود که معمولا بين 100 يا 200 است، استفاده کنيد. در صورت وجود نور زياد هميشه بايد از پايين‌ترين رقمِ ايزو براي ثبتِ جزئياتِ بيش‌تر و عکسي با کيفيتِ عالي استفاده کنيد. برخي موارد هم پيش مي‌آيد که مي‌خواهيد در محيط‌هاي کم‌نورتر و تاريک‌تر از ايزوي پايين استفاده‌ کنيد، مثلا وقتي که مي‌خواهيد دوربين‌تان را روي سه‌پايه نصب کرده و يا آن را تنظيم و روي سطحي صاف بگذاريد. در چنين مواردي، به‌خاطر داشته باشيد که دوربين‌ شما به زمان بيش‌تري براي عکس گرفتن نياز خواهد داشت و تمام چيزهاي متحرکي که در صحنه وجود دارند در عکس همانند شبه به‌نظر خواهند رسيد.


البته شبه فقط جهت شوخي بود! براي امتحان، من از خواهرزاد? نازنينم خواستم تا در يک نوردهي بلندمدت به‌عنوان سوژه جلوي دوربين قرار بگيرد. براي ثبت جزئياتِ تصوير، دوربينم را در پايين‌ترين حالتِ ايزو تنظيم کردم و درنتيجه توانستم 5 ثانيه نوردهي کنم. در حالي که خواهرزاده‌ام هنوز بر صندلي نشسته بود، از دوستم خواستم تا براي لحظه‌‌اي وارد کادر شده و تصويري شبه‌وار را ايجاد کند.

3) افزايش ايزو
در صورت نبودِ نورِ کافي براي گرفتن عکسي با سرعتِ بالا بايد سرعت ايزو را بالا ببريد. هروقت که در محيط بيرون عکسي بدون فلاش مي‌گيرم، ايزوي دوربينم را روي رقم بالاتري مي‌گذارم تا بتواند بدون مات شدن تصوير آن لحظه را ثبت کند. مواردِ ديگري که در آن بايد ايزوي دوربين را بالا ببريد، زماني است که مي‌خواهيد عکس‌هايي فوق‌العاده سريع بگيريد (مثل عکس پرنده‌اي که در بالا گذاشتم). اما قبل از بالا بردن ايزو حواس‌تان باشد که عکس‌تان ممکن است نويزدار شود.
در خيلي از دوربين‌هاي DSLR جديد، تنظيماتي به‌نام «Auto ISO» وجود دارد که مي‌تواند در محيط‌هاي کم‌نور بسيار موثر باشد. خوبيِ اين روش اين است که مي‌توانيد ايزو را روي بالاترين رقمي که مي‌خواهيد تنظيم کنيد تا وقتي که محدود? ايزو بر اساس مقدار نورِ محيط به‌صورت اتوماتيک بالا رفت، تنظيماتِ دوربين‌تان بهم نريزد. از اين رو، وقتي مي‌خواهم مقدار گرينِ (نقطه نقطه شدن) عکسم را کاهش دهم، معمولا عدد 800 را به‌عنوانِ حداکثر مقدار ايزو انتخاب مي‌کنم.
لطفا توجه داشته باشيد که در توضيحاتِ فوق از واژه‌هايي ساده و پايه بيان شده‌اند. تعريفِ درستِ ايزو در دوربين‌هاي ديجيتال مي‌تواند نسبتا پيچيده باشد.
>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا