نگاهي بر مفهوم ديافراگم - راهنمايي براي مبتديان

مفهوم ديافراگم يکي از سه رکن اصلي هنر عکاسي ست، دو رکن ديگر عبارتند از سرعت شاتر و ايزو.بدون شک يکي از بحث برانگيز ترين مفاهيم عکاسي همين ديافراگم است . چون با مات کردن پس زمينه موجب مي شود تا عکس عمق پيدا کند يا به طور معجزه آسايي همه چيز را مورد فوکوس قرار مي دهد.در اين مقاله به طور مختصر مبحث ديافراگم را مورد بررسي قرار مي دهيم.


1.ديافراگم چيست؟
به زبان ساده،ديافراگم عبارت ست از روزنه اي در ميان لنز دوربين که نور از آن عبور کرده و به بدنه دوربين برخورد مي کند.براي درک هرچه بهتر اين مفهوم به عملکرد چشم در برابر نور دقت کنيد.تمام دوربينهاي امروزي با الهام از چشم انسان ساخته شده اند.قرنيه چشم ما دقيقا مانند المان جلويي يک لنز عمل مي کند- تمام نور بيروني را جمع کرده و سپس آنرا شکسته و وارد عنبيه مي کند. باتوجه به ميزان نوري که وارد مي شودعنبيه منقبض يا منبسط مي شود و سايز مردمک به اين شکل تغيير مي کند،مردمک همان روزنه اي ست که ميزان نور ورودي به چشم را کنترل مي کند.مردمک چشم دقيقا عملکردي مشابه ديافراگم در دوربين دارد.ميزان نوري که وارد شبکيه چشم مي شود (شبکيه دقيقا مانند سنسور دوربين عمل مي کند)محدود به اندازه مردمک است هرچه مردمک بزرگتر باشد به همان اندازه نور بيشتري وارد شبکيه چشم مي شود.پس ساده ترين راه درک عملکرد ديافراگم اين است که کارکرد آنرا مانند کارکرد مردمک چشم شبيه سازي کنيد.مردمک سايز بزرگ عملکردي مطابق يک ديافراگم بزرگ دارد و مردمک سايز کوچک مانند ديافراگم کوچک عمل مي کند.
2. اندازه ديافراگم – مقايسه ديافراگم بزرگ و کوچک
در علم نورشناسي به عنبيه لنز که قطر روزنه را کنترل مي کند،ديافراگم مي گويند تنها ويژگي کاربردي ديافراگم ايجاد مانع يا متوقف ساختن تمام نور است به جز نوري که بايد از روزنه عبور کرده و وارد دوربين شود.در عکاسي اندازه ديافراگم با عدد f نشان داده مي شود مثلا f/5.6 که با نام f-stops نيز شناخته مي شوند.هرچه عدد f کوچکتر باشد اندازه ديافراگم بزرگتر است و هرچه عدد f بزرگتر، اندازه ديافراگم کوچکتر.مثلا f/1.4 يزرگتر از f/2.0 و خيلي بزرگتر از f/8.0 است.
به نمودار زير توجه کنيد

3. عمق ميدان چيست؟
نکته مهمي که اينجا بايد به ياد داشته باشيد اين است که اندازه ديافراگم تاثير مستقيمي روي عمق ميداني دارد،محدوده اي از عکس که بسيار واضح ديده مي شود.عدد f بزرگ مانند f/32 ( که به معناي ديافراگم کوچک است) موجب مي شود تا تمام اشياي موجود در پس زمينه و جلو زمينه عکس مورد فوکوس قرار گيرند در حاليکه عدد f کمتر مانند f/1.4 موجب مي شود تا جلو زميه از پس زمينه مجزا شود که اين امر از طريق مات سازي اشياي حاضر در پس زمينه و وضوح زياد اشياي موجود در جلوزمينه انجام مي شود.
همان طور که مشاهده مي کنيد صرفا با تغيير f/2.8 به f/8.0 تاثير به سزايي روي وضوح اشياي پس زمينه به وجود امده است.اگر از ديافراگمي با عدد f/32 استفاده مي شد در ان صورت ديوار نيز به وضوح اشياي جلو زمينه مشاهده مي شد.
مثال ديگر:
در عکس زير به علت کم بودن عمق ميداني کلمه Cougar بسيار واضح به نظر مي رسد در حاليکه ساير اشياي موجود در جلوي و پشت اين کلمه همگي مات و محو هستند.اگر از ديافراگمي با عدد f/1.4 استفاده مي شد و روي يکي از حروف فوکوس مي شد احتمالا فقط همان حرف واضح به نظر مي رسيد و ساير اشياي عکس مات و محو مي شدند.هرچه اندازه ديافراگم بزرگتر باشد محدوده اشياي مورد فوکوس کمتر مي شود.
4.ديافراگم لنزها: حداکثر و حداقل
همه لنزها در رابطه با اينکه يک ديافراگم تا چه اتدازه مي تواند کوچک يا بزرگ شود داراي محدوديت هستند.اگر به مشخصات لنز دوربين تان نگاه کنيد حداکثر( کمترين عدد f ) و حداقل (بيشترين عدد f ) لنزتان را مشاهده خواهيد کرد.حداکثر ديافراگم يک لنز ار حداقلي ان مهمتر است زيرا سرعت لنز را نشان مي دهد. لنزي که داراي عدد f/1.2 يا f/1.4 به عنوان حداکثر ديافراگم است در مقايسه با لنزي که داراي عدد f/4.0 به عنوان حداکثر ديافراگم است مي تواند نور بيشتري را وارد دوربين کند.به همين دليل است که لنزهايي با ديافراگم بزرگتر براي عکاسي در نور کم مناسبتر هستند. عدد حداقلي ديافراگم انقدرها مهم نيست چون تقريبا تمام لنزهاي مدرن مي توانند مينيمم ديافراگم با عدد f/16 را فراهم کنند که در هر حال براي عکاسي روزمره کافي ست.

دو نوع لنز وجود دارد: لنز ثابت ) که با نام لنز درجه يک هم شناخته مي شود) و لنز زوم.لنزهاي زوم به راحتي امکان زوم به داخل و به بيرون را حين عکاسي فراهم مي کنند بدون نياز به دور يا نزديک شدن به سوژه. لنزهاي ثابت فقط داراي يک فاصله کانوني هستند.به دليل پيچيدگي طراحي نوري لنزهاي زوم،بسياري از لنزهاي مصرفي داراي ديافراگم هاي متغيري هستند. به اين معنا که وقتي به طور کامل به بيرون زوم کنيد ديافراگم يک عدد دارد اما با زوم کردن به داخل مقدار عدد f به بيشترين عدد افزايش مي يابد. مثلا لنز Nikon 18-200mm داراي حداکثر ديافراگم متغير f/3.5-f/5.6 است. وقتي در اندازه 18mm به طور کامل به بيرون زوم شود لنز داراي دياراکمي به اندازه f/3.5 است و وقتي به اندازه 200mm به طور کامل به داخل زوم شود لنز داراي ديافراگم f/5.6 است.لنز هاي زوم حرفه اي داراي ديافراگم ثابتي هستند. مثلا لنز Nikon 70-200mm f/2.8 در تمام فواصل کانوني بين 70mm تا 200mm داراي حداکثر ديافراگم f/2.8 است.
اين نکته چه اهميتي دارد؟ بزرگتر بودن عدد حداکثري ديافراگم به اين معناست که لنز مي تواند نوري بيشتري را وارد دوربين کند و در نتيجه دوربين شما مي تواند در شرايط کم نور سريع ترعکس بگيرد.به علاوه بزرگتر بودن عدد حداکثري ديافراگم اين امکان را فراهم مي کند تا بهتر بتوانيد سوژه ها را از پس زمينه جدا کنيد.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا