عکاسي از اجسام در حال حرکت

در اين مقاله مي آموزيد که چگونه از اجسام در حال حرکت عکس بگيريد. عکاسي بسيار مهيج است و شما با عکس خود مي توانيد لحظه اي را ثبت کنيد که چشم انسان قادر به مشاهده آن نبوده است و چنين لحظه اي را براي ابد ثبت کنيد.

در اين مقاله مي آموزيد که چگونه از اجسام در حال حرکت عکس بگيريد. عکاسي بسيار مهيج است و شما با عکس خود مي توانيد لحظه اي را ثبت کنيد که چشم انسان قادر به مشاهده آن نبوده است و چنين لحظه اي را براي ابد ثبت کنيد.
فرض کنيد از مسابقه دوچرخه سواري عکس خواهيد گرفت. بهتر است براي اين هدف دو لنز به همراه داشته باشيد. يکي لنز مورد استفاده اکثر عکاسان، 70 تا 200 ميلي متري با f/2/8. در يک فريم تمام قد چنين لنزي داراي طول کانوني عالي است و مي تواند اجسام در فاصله متوسط را به خوبي ثبت کند و ديافراگم سريع به خوبي امکان عکسبرداري در شرايط کم نور را فراهم مي کند. لنز دوم از نوع زاويه باز است تا بتوانيد شاتهايي متفاوت بگيريد. براي چنين عکاسي به کارت حافظه زياردي نياز نداريد چون اگر از عکس خوشتان نيامد آنرا پاک مي کنيد. علاوه بر دو لنز فوق مي توانيد از هر لنز زوم کننده ديگري مثل لنز داراي ديافراگم 55 تا 200 متر يا 70 تا 300 ميلي متر مثل Nikon VR استفاده کنيد که گزينه مقرون به صرفه اي نيز است.
عکس خوب در چنين مواردي عکسي ست که پس زمينه زيبايي داشته باشد، به موقع گرفته شود و موضوع عکس تقريباً در زاويه 45 درجه باشد.

همان طور که دراين تصوير مشاهده مي کنيد، عکس خيلي هم خاص نيست اما همه چيز خوب به نظر مي رسد و معيارهاي عکاسي در آن رعايت شده اند. براي گرفتن چنين عکسهايي از لنزهاي زوم کننده استفاده کنيد و مراحل زير را در نظر بگيريد:
• حالت دوربين: Aperture priority (در دوربين Canon به صورت AV، در دوربين Nikon و ساير برندها به شکل A)
• ديافراگم: براي ثبت جسمي در حال حرکت بايد تا آنجا که امکان دارد نور کمتري وارد دوربين شود، پس ديافراگم بزرگ را انتخاب کنيد. اکثر لنزهاي زوم کننده براي چنين امري در طول کانوني f/5/6 خواهند بود.
سرعت شاتر: نگران اين موضوع نباشيد چون دوربين به طور خودکار هماهنگ مي شود.
ISO : اگر هوا آفتابي بود پس ISO صد يا دويست عالي است. اما اگر کمي هوا تاريک تر بود مي توانيد ISO را افزايش دهيد.
Focus: با توجه به برند دوربين ويژگي Focus را روي Servo يا Continuous تنظيم کنيد و بهاين معناست که وقتي دکمه شاتر را مي زنيد دوربين حالت Focus خود را تنظيم مي کند و اين دقيقاً همان چيزي ست که موقع عکاسي از اجسام در حال حرکت به ان نياز داريد.
اکنون دوربين تنظيم شده و آماده عکاسي از اجسام در حال حرکت است. د رموقعيتي قرار بگيريد که با موضوع عکاسي زاويه 45 درجه داشته باشيد. اينکه در عکس يک قسمت کاملاً خالي باشد چندان جالب نيست مگر اينکه شما از استايل خاصي براي عکاسي پيروي کنيد. در زاويه 45 درجه موضوع کاملاً عکس را پر مي کند و زيباتر به نظر مي رسد.
خيلي آرام و ملايم با دوربين موضوع عکس را دنبال کنيد و اگر از يک پايه عکاسي براي اين هدف استفاده کنيد، کار ساده تر خواهد بود. وقتي به اين نتيجه رسيديد که موقعيت خوبي فراهم شده يک يا دو است بگيريد. در نهايت عکسي خواهيد داشت که در بهترين لحظه به ثبت رسيده است.

حالا اگر هم از نتيجه کار راضي نبوديد بايد به دو نکته توجه کنيد. اول اينکه شايد سرعت شاتر به حد کافي سريع نبوده و موضوع عکس کمي محو افتاده و دوم اينکه حالت Focus درست نبوده است. اگر از حالت Aperture Prioty استفاده کرده ايد ممکن است نور کافي به دوربين وارد نشده باشد. و دوربين سرعت شاتر را کم کرده تا نور بيشتري وارد شود و اين باعث شده تا موضوع عکاسي کمي محو و ناواضح بيفتد.
قبل از اقدام به عکس گرفتن، سرعت شاتر را چک کنيد. سرعت شاتر براي چنين عکاسي بايد حداقل 500th را در ثانيه باشد. اگر کمتر از اين بود بهتر است ISO را بيشتر کنيد تا مشکل برطرف شود. ISO بيانگر ميزان حساسيت سنسور دوربين شما به نور است. به عنوان قاعده کلي شما هميشه بايد اين مقدار را تا آنجا که ممکن است پائين نگه داريد تا عکسهايي شفاف و واضح بگيريد. با اين حال در DSLR هاي مدرن در ISO800 نتايج فوق العاده اي نسبت به دوربين هاي ديجيتال نسل قديمي به دست مي آيد. ISO دوربين را روي 400 گذاشته و دوباره سعي کنيد، اگر هنوز هم عکس محوي ثبت مي شود مقدار ISO را تا 800 افزايش دهيد. اگر هوا تاريک و کم نور نباشد در چنين مقدار ISO مي توانيد عکسهايي شفاف و واضح بگيريد.
مشکل بعدي که ممکن است با آن مواجه شويد اين است که Focus درست نباشد يعني روي قسمتي از موضوع Focus شده و ساير قسمتها عادي هستند يا حتي بدتر از آن، تصوير پس زمينه عکس خيلي واضح است و موضوع عکاسي اصلاً Focus نشده است. به سادگي مي توانيد اين مشکل را رفع کنيد. تمام DSLR ها اين امکان را مي دهند تا نقاط Focus را تغيير دهيد، يعني همان مربعي که در حالت فاصله کانوني خودکار براي يافتن نقطه کانوني استفاده مي شود. اين نقطه را به جايي منتقل کنيد که مي خواهيد در فريم شما Focus روي آن باشد. مي توانيد حالت Focus را به حالت Single point Focus تغيير دهيد و اکثر دوربين ها هم توانايي تغيير نقطه Focus را به صورت خودکار دارند و اين قابليت با توجه به شرايط انجام مي شود. بهتر است به دفترچه راهنماي دوربين مراجعه کنيد و ببينيد اين قابليت در کدام قسمت دوربين قرار دارد. اکنون وقتي موضوع عکاسي در فريم دوربين شما قرار گيرد و شما هم Focus کرده باشيد، اين Focus روي موضوع عکاسي اعمال خواهد شد. مثلاً اگر موضوع عکاسي تان يک دوچرخه سوار است وقتي در فريم قرا گيرد و شما Focus کنيدف دوربين روي صورت وي Focus خواهد کرد و ساير موضوعات عکس کمي محو خواهند بود، هر چند خيلي مهم نيست چون صورت در عکسها مهمترين نکته مورد توجه است.
به کمک اين راهنمايي ها مي توانيد عکسهاي خوبي از اجسام در حال حرکت بگيريد اما تمرين و تکرا ر هم لازم است.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا