نگاهي بر مفهوم سرعت شاتر-راهنمايي براي مبتديان

سرعت شاتر يکي از سه رکن اصلي هنر عکاسي ست و دو رکن ديگر عبارتند از ايزو و ديافراگم.سرعت شاتر جادوگر دوربين شماست و با فريز کردن عملي يا مات کردن حرکتي ، تصاوير دراماتيک و خيره کننده اي به وجود مي آورد.در اين مقاله سعي بر آن است نکات مهم مربوط به سرعت شاتر به طور خلاصه بيان شود.

1. شاتر دوربين چيست؟
قبل از خواندن اين مقاله توصيه مي شود اطلاعاتي راجع به DSLR و ويژگيهايش به دست آوريد.به زبان ساده مي توان گفت که سرعت شاترمانند پرده اي ست در مقابل سنسور دوربين که نور از آن عبور کرده و وارد ديافراگم لنز مي شود.وقتي سنسور نور مورد نيازش را جمع آوري کرد ،شاتر فورا بسته مي شود و مانع از برخورد نور با سنسور مي گردد.کليد روي دوربين که با آن تصاوير ثبت مي شود يا به اصطلاح عکس مي اندازد،شاتر نام دارد چون با فشردن همين کليد، شاتر باز و بسته مي شود.
2. سرعت شاتر چيست؟
سرعت شاتر به معناي مدت زماني ست که شاتر دوربين باز مي شود تا نور از آن عبور کرده و به سنسور دوربين برسد.اگر سرعت شاتر زياد باشد موجب مي شود تا انجام گرفتن عملي به طور کامل به صورت فريز شده ثبت گردد مثل تصوير دلفين در عکس بالا.اگر سرعت شاتر کم باشد افکتي خلق مي کند که motion blur يا ماتي حرکت نام دارد به اين معنا که اجسام متحرک در راستاي مسير حرکت به صورت مات و محو ثبت مي شوند.از چنين افکتي در تبليغ خودروها و موتور سيکلتها استفاده مي شود که با محو کردن عمدي چرخهاي در حال حرکت اين وسايل نقليه حس سرعت و حرکت به بيننده منتقل مي شود. سرعت پايين شاتر براي ثبت نورها در عکسها يا ثبت اشيا در تاريکي شب يا در محيط کم نور با استفاده از سه پايه کاربرد دارد.عکاساني که از مناظر طبيعي عکس مي گيرند به عمد از سرعت پايين شاتر استفاده مي کنند تا حس حرکت را در رابطه با رودهاي جاري و آبشارها ايجاد کنند. در حاليکه بقيه اجزاي تصوير مورد فوکوس قرار گرفته اند.البته تا حدي نيز مي توان حس حرکت را با استفاده از فلاش دوربين و سرعت پايين شاتر،فريز کرد.به عکس زير نگاه کنيد.( عکس پرستوي دريايي)
در موقع گرفتن اين عکس هوا رو به تاريکي مي رفت و حتي افزايش حساسيت ايزو تا 800 افزايش يافت اما دوربين همچنان نيازمند حداقل 1/250th ثانيه بود تا تصوير خوبي از پرنده ثبت کند.اگر بخواهيم با چنين سرعتي از پرنده عکس بگيريم تصوير محو و ماتي از آن ثبت مي شود پس براي رفع اين مشکل کافي ست تا يک فلاش بيروني به دوربين اضافه شود و با همان سرعت قبلي عکس گرفته شود و همان طور که مشاهده مي کنيد حرکت پرنده در عکس فريز شده است هرچند که سرعت شاتر براي حرکت پرنده کم بود.
بطور خلاصه سرعت بالاي شاتر موجب ثبت تصاوير فريز شده و سرعت پايين شاتر موجب ايجاد حس حرکت در عکسها مي گردد.

.سرعت شاتر چگونه اندازه گيري مي شود؟
در واقع سرعت شاتر به مقياس کسرهايي از ثانيه اندازه گيري مي شود يعني خيلي کمتر از يک ثانيه. به عنوان مثال 4/1 يعني يک چهارم ثانيه و 250/1 يعني دويست پنجاهم ثانيه يا چهار ميلي ثانيه.اکثر دوربين هاي DSLR مدرن مي توانند تا سرعت 4000/1 ثانيه را ثبت کنند و برخي انواع پيشرفته حتي تا 8000/1 ثانيه را نيز ثبت مي کنند.طولاني ترين سرعت شاتر در اکثر دوربين هاي DSLR حدود 30 ثانيه است.
4.سرعت شاتر سريع،آهسته و طولاني
سريع ترين سرعت شاتر سرعتي ست که يک تصوير فريز شده را ثبت مي کند که معمولا در عکاسي عادي 500/1 ثانيه و براي عکاسي از پرندگان 1000/1 ثانيه است.منظور از آهسته ترين سرعت شاتر هم سرعتي ست که شما بدون لرزاندن دوربين بتوانيد عکس بگيريد.برخي از لنزهاي جديد نيکون مانند Nikon 70-200mm VR II داراي کليد کاهش لرزش هستند که در داخل لنز تعبيه شده و از سرعت شاتر تا 10/1 ثانيه پشتيباني مي کند.
خوب منظور از سرعت شاتر طولاني چيست؟ سرعت شاتر طولاني معمولا بيشتر از يک ثانيه است.مثلا وقتي که مي خواهيد با استفاده از سه پايه تصاويري با وضوح زياد بگيريد.( هنگام عکاسي در شب يا در نور کم يا براي ثبت حرکت)

5. سرعت شاتر چگونه تنظيم مي شود
اين ويژگي در اکثر دوربين ها به صورت خودکار انجام مي شود. وقتي دوربين در حالت خودکار به کار مي رود هم سرعت شاتر و هم ديافراگم به صورت خودکار توسط دوربين انتخاب مي شوند. وقتي در حالت aperture priority عکاسي مي کنيد تنظيم ديافراگم با شماست اما سرعت شاتر را دوربين تنظيم مي کند.براي تنظيم دستي سرعت شاتر دو را ه وجود دارد:
• تنظيم دوربين در وضعيت shutter priority که در اين حالت شما سرعت شاتر را تنظيم مي کنيد و دوربين به طور خودکار ديافراگم را انتخاب مي کند.
• کاربرد دوربين در وضعيت تظيم دستي که در اين حالت شما هم سرعت شاتر و هم ديافراگم را خودتان تنظيم مي کنيد.
توصيه مي شود اجازه دهيد دوربين خودش سرعت شاتر را انتخاب کند و شما در وضعيت aperture priority عکاسي کنيد .

6.چگونه سرعت شاتر را بيابيد
آيا مي دانيد که چگونه بايد سرعت شاتر دوربين خود را بيابيد؟خيلي ساده است. در دوربين هاي DSLR نيکون که داراي پنل فوقاني هستند معمولا سرعت شاتر در گوشه سمت چپ بالا نمايش داده مي شود. اگر هم به viewfinder نگاه کنيد مي توانيد عدد سرعت شاتر را در پايين سمت چپ صفحه نمايش ببينيد . در اکثر دوربين هاي DSLR عدد سرعت شاتر به صورت کسري از ثانيه نشان داده نمي شود بلکه به شکل عددي معمولي آنرا خواهيد ديد.وقتي سرعت شاتر کمتر ازيک يا برابر با يک ثانيه باشد عدد 1 يا 5 را مشاهده خواهيد کرد که به معناي يک ثانيه است.
اگر باز هم نتوانستد سرعت شاتر را پيدا کنيد دوربين را در وضعيت aperture priority قرار دهيد و سپس به viewfinder نگاه کنيد و دوربين را به سمت ناحيه اي بسيار تاريک بگيريد.عدد ظاهر شده بر روي صفحه نمايش را به خاطر سپرده و دوربين را به سوي ناحيه اي روشن بگيريد و ببينيد چه عددي روي صفحه نمايش ظاهر مي شود. تفاوت اين دو عدد، سرعت شاتر دوربين شماست.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا