شش روش براي استفاده خلاقانه از سرعت شاتر

بنابر دلايل متعددي، استفاده از کلمه سرعت شاتر، چندان صحيح نيست. يک شاتر هميشه با يک سرعت مشابه باز و بسته مي شود. نکته ام اينجاست که شاتر چقدر باز مي ماند و همين موضوع مي شود تعريف سرعت شاتر. در دوربين هاي کانن کارکرد سرعت شاتر به صورت TV نشان داده مي شود که مخفف کلمات ارزش زمان (Time Value) است و توضيح دقيق تري از مفهوم مورد بحث در اين مقاله را ارائه مي دهد. در اين مقاله مي خواهيم به اين نکته بپردازيم که چطور مي توان از لحظه اي که شاتر باز است به بهترين نحو استفاده کرد.

از يک جهت، زمان شاتر تا حدودي شبيه سفر در زمان است. شاتر دوربين شما با سرعت 8000/1 ثانيه باز و بسته مي شود. يک لحظه به اين فکر کنيد. يک ثانيه را به هشت هزار تقسيم کنيد و يکي از همين تقسيمات دقيقاً زماني ست که شاتر دوربين شما باز مي ماند. خيلي سريع به نوري فکر کنيد که در اين مدت کم وارد سنسوري شود و عکس خلق مي شود.
زمان شاتر چيزي فراتر از مبحث زمان است. عکسي که طي اين فرآيند به دست مي آيد لحظه اي را ثبت مي کند و اگر اين مدت زمان شاتر طولاني شود، عکسي محو و ناشفاف ثبت مي شود. اين جالب ترين بخش عکاسي ست. از بسياري جهات دوربين شما چيزهايي را مي بيند و ثبت مي کند که چشمهاي شما شاهد آن نيست. دوربين مي تواند يک لحظه را براي ابد ثبت کند.
1- ثبت لحظات
عکسهايي هستند که لحظه اي خاص را ثبت کرده و به تصوير کشيده اند مثل لحظه گل زدن، لحظه اصابت مشت به صورت حريف و بسياري از لحظات حساس که براي اکثر افراد جالب و ديدني هستند، لحظاتي که با چشم انساني ما چندان پايدار نيستند. چون توالي از حرکات را با چشمان خود دنبال مي کنيم و در اين بين از لحظاتي غافل مي شويم. و در چنين لحظاتي دوربين به کمک مي آيد.
براي ثبت چنين لحظاتي با دوربين، به تمرين نياز داريد و بايد از ابزار مناسب استفاده کنيد. مثلاً در عکاسي از صحنه هاي ورزشي بايد از لنزهاي مناسب ثبت لحظات سريع استفاده کنيد. اکثر عکاسان ورزشي لنز 400 ميلي متري يا بيشتر به کار مي برند به علاوه دوربين نبايد دچار لرزش شود. استفاده از سه پايه در اين موقعيت به شما کمک مي کند تا به سرعت و به صورت پايدار لحظات بازي را دنبال کرده و عکاسي کنيد. البته مونوپاد عملکرد بهتري دارد. با توجه به شرايط نور بايد مطمئن شويد که داراي زمان شاتري هستيد که مي تواند حرکت بازيکنان را در ميانه عمل ثبت کند. اگر در فضاي باز عکاسي مي کنيد ممکن است نور طبيعي کافي باشد اما اگر در فضاي سرپوشيده عکس مي گيريد به نور بيشتري نياز خواهيد داشت. در اين حالت بايد ميزان ايزو را به حد کافي بالا ببريد تا امکان ثبت لحظه اي خاص را به شما بدهد. در اکثر ورزشها 1500/1 ثانيه نقطه شروع ثبت يک رويداد است. در ورزشهاي سريع مثل هاکي روي يخ و راکبي بايد با سرعت بيشتري عکس بگيريد.
تکنيک
چگونه اين کار را انجام دهيد:
ديافراگم دوربين را روي f 2.8 يا f4.5 تنظيم کنيد تا سرعت شاتر بالاتري داشته باشيد. اگر زير نور خورشيد مشغول عکاسي از يک رويداد ورزشي هستيد بايد سرعت شاتر را روي 1500/1 يا سريع تر از آن تنظيم کنيد. اگر باز هم نمي توانيد لحظه مورد نظرتان را ثبت کنيد زمان شاتر را بازهم سريع تر کنيد. شاتر را در لحظه اي رها کنيد که حس مي کنيد مناسب تر خواهد بود. با يک ديافراگم باز ريسک از دست دادن لحظه مورد نظر و عدم فوکوس را خواهيد داشت.

2- لحظه قطعي
عبارت لحظه قطعي (Decisive Moment) را هنري کارتيه برسون ابداع کرد. در گوگل اين عبارت را جستجو کنيد تا عکسهاي شاهکار او را بيابيد. او به عنوان عکاس خياباني و عامي شهرت داشت و بر اين عقيده بود وقتي که مي خواهيد کليد شاتر را بفشاريد بايد به اين تصميم برسيد که مي خواهيد يک لحظه قطعي را ثبت کنيد. مي دانيد که اين خيلي هم آسان نيست و اکثر مواقع بايد براي چنين لحظه اي سريع واکنش نشان دهيد. به اطراف خود دقت کنيد به حرکت افراد، اجسام، حيوانات، بهترين موقعيت آنها را حدس زده و همان لحظه را ثبت کنيد. براي اين کار به تمرين نياز داريد. کارتيه برسون براي ثبت چنين عکسهايي گاهي صبورانه منتظر لحظه قطعي مي ماند.
تکنيک
چطور اين کار را انجام دهيد: بايد به صحنه اي که مي خواهيد آنرا ثبت کنيد، فکر کنيد و آنرا براي خودتان تصوير سازي کنيد.
شايد بخواهيد از رفت و آمد افراد به يک کافي شاپ عکس بگيريد. پس بايد تنظيمات اوليه را فراهم کرده و تصوير را فريم بندي کنيد و منتظر بمانيد تا لحظه مناسب فرا برسد. خيلي هم سخت نگيريد اگر يکي دو مورد از تصوير سازي شما با لحظه واقعي هم خواني نداشت، مساله اي نيست.
3- تصوير محو و انتزاعي
همان طور که قبلاً گفته شد زمان شاتر به نوعي شبيه سفر در زمان است. مي توانيد يک لحظه بسيار کوتاه از زمان راثبت کنيد: وقتي شاتر باز مي شود نور وارد لنز دوربين شده و روي سنسورهاي دوربين مي افتد. اگر اجازه دهيد اين اتفاق براي مدت طولاني ادامه داشته باشد بخشي از عکس شما محو و ناواضح خواهد افتاد. گاهي وجود نقاط محو در عکس به صورت ناخواسته رخ مي دهد و زماني رخ مي دهد که زمان شاتر بسيار طولاني باشد، دوربين به طور ناخواسته حرکت کند و عکس خراب شود.
البته در اين مورد ما راجع به محو شدگي عمدي صحبت مي کنيم. اين تکنيک را مي توان به صورت جزيي يا کامل به کار برد که به زمان شاتر بستگي دارد. هر چه زمان شاتر طولاني تر باشد، حرکت بيشتري وجود خواهد داشت و در نهايت محو شدگي بيشتري را در عکس مشاهده خواهيد کرد. محو شدگي مي تواند نتيجه حرکت سوژه هم باشد يا حتي نتيجه حرکت شما يا حرکت دادن دوربين توسط شما. اگر سوژه در حال حرکت است و دوربين هم حرکت مي کند نوع محو شدگي مي توواند دايناميک باشد. اگر دوربين روي سه پايه مستقر شده و سوژه حرکت مي کند، اين باعث به وجود آمدن حالت حرکت در عکس مي شود.
تکنيک
چطور اين روش را انجام دهيم: ديافراگم را روي F/5.6 يا بيشتر تنظيم کنيد. در شرايط نور کم و دقيقاً کمي قبل يا بعد از غروب خورشيد اين تکنيک را اجرا کنيد. زمان شاتر را روي يک ده ام ثانيه يا طولاني تر، تنظيم کنيد. دکمه شاتر را رها کرده و به سرعت دوربين را از چپ به راست حرکت دهيد. مي توانيد دوربين را بچرخانيد، به بالا يا پائين حرکت دهيد يا حتي بلرزانيد، آن هم دقيقاً زماني که شاتر باز است. به کمک اين تکنيک، دوربين را حرکت خواهيد داد و صحنه اي که ثبت مي کنيد داراي عناصر در حال حرکت خواهد بود. نتيجه حاصله غير عادي خواهد بود اما با تمرين تسلط بيشتري بر اين تکنيک مي يابيد.
4- عکاسي در نور کم
هدف از عکاسي در نور کم ايجاد فوکوس در عکس است و اينکه فقط يک بخش در صحنه در حال حرکت باشد. و اين حالت مخصوصاً در شب بسيار جالب است، وقتي که رد چراغهاي ماشينهاي در حال حرکت در خيابان در عکسهاي شما ثبت مي شود. حتي صبح زود يا هنگام غروب هم مي توان چنين عکسهايي گرفت. اين نوع عکسها جذاب هستند چون به نظر مي رسد که رد نور ماشينهاي در حال حرکت در عکسها تاثير جادويي دارند چون اثري از ماشينهاي در حال حرکت ديده نمي شود. يکي ديگر از موقعيتهاي مناسب براي گرفتن عکس در نور کم، طي ساعات آبي است يعني دقيقاً 20 تا 30 دقيقه از نور آبي ملايمي که پس از غروب خورشيد آسمان را در بر مي گيرد. اين فرصتي عالي براي عکاسي طولاني در نور کم است چون آسمان آبي رنگ است و تاثير رنگ آبي آن به خوبي روي سوژه هم مشاهده مي شود.
تکنيک
چگونه اين تکنيک را انجام دهيد: دوربين را روي سه پايه قرار دهيد. ديافراگم را روي f/8 تا f/11 تنظيم کنيد. زمان شاتر را به دقت براي صحنه مورد نظرتان تنظيم کنيد. با توجه به نور، زمان شاتر را مي توان از 1/10th ثاينه تا سه يا چهار ثانيه تنظيم کرد. با تاريک شدن هوا بايد زمان شاتر را هم افزايش دهيد. خود را در موقعيتي بالا نسبت به چيزي در حال حرکت قرار دهيد، خودرو، قايق يا حتي افراد، شما بايد در موقعيتي بالاتر از اين عناصر قرار داشته باشيد. براي امتحان چند عکس بگيريد تا از تنظيمات مناسب مطمئن شويد. در اينجا مهم ترين تکنيک، زمان بندي است. اگر مي خواهيد اثر چراغهاي ماشينهاي در حال حرکت را در عکستان ثبت کنيد، شاتر را زماني رها کنيد که ماشين در بهترين موقعيت در فريم قرار داشته باشد، شبيه به حالت عکس گرفتن در لحظه قطعي.

5- نور شديد
همان طور که از نام اين بخش پيداست، شاتر به مدت طولاني تري در اين حالت باز مي ماند. در برخي موارد ممکن است 20 تا 30 ثانيه هم طول بکشد اما براي گرفتن عکسهاي واقعاً جالب شما مي توانيد شاتر را براي 15 تا 20 دقيقه هم باز نگه داريد. براي اين منظور لازم است از فيلتر ده مرتبه اي چگالي خنثي (ND) استفاده کنيد. اين فيلتر به حد کافي جلوي نور را مي گيرد تا شما بتوانيد شاتر را به مدت طولاني تري باز نگه داريد. نتيجه فوق العاده خواهد بود. مي توانيد فيلتر ND را در روز هم استفاده کنيد تا شاتر مدت طولاني تري باز بماند. چرا بايد چنين کاري کنيد. وقتي مي خواهيد مثلاً از آسياب در حال چرخش عکس بگيريد و دوست داريد حالت چرخش عکس بگيريد و دوست داريد حالت حرکت پره هاي آن محو بيفتد مي توانيد از اين روش استفاده کنيد. شايد هم بخواهيد صحنه اي از دريا را به تصوير بکشيد که امواج حالتي ابريشم گونه و نرم دارند. در چنين مواقعي فيلتر ND بسيار مفيد خواهد بود.
تکنيک
چگونه انجام دهيد: دوربين را روي سه پايه قرار دهيد. ديافراگم را بين f/11 و f/16 قرار دهيد. در چنين عکسهايي مي خواهيد شدت ورود نور 15 تا 30 ثانيه و بيشتر باشد.
مي خواهيد حرکت بسيار زيادي را در اين عکسها به تصوير بکشيد. هر چه شاتر بيشتر باز بماند عکس حالت سورئالي بيشتري خواهد داشت. اگر فيلتر ND داريد ابتدا فوکوس خودکار را فعال کنيد تا همه چيز مورد فوکوس قرار گيرد سپس دوربين را روي حالت فوکوس دستي قرار دهيد به اين دليل که چون وقتي فيلتر ND روي لنز دوربين قرار مي گيرد صحنه اي که از آن عکس خواهيد گرفت بسيار تاريک خواهد بود. اگر دوربين روي حالت فوکوس خودکار باشد نمي تواند به راحتي نقطه کانوني مناسب را پيدا کند و در چنين وضعيتي لنز روي نقطه اي فرعي فوکوس خواهد کرد. پس وقتي روي عکستان فوکوس کرديد، حالت آنرا به دستي تغيير دهيد و فيلتر ND را روي لنز بگذاريد و عکس بگيريد. دقت داشته باشيد که عکاسي در وضعيت نور شديد به سرعت باطري دوربين را تخليه مي کند پس باطري يدکي به همراه داشته باشيد مخصوصاً در هواي سرد زمستاني.
6- حرکت افقي
اگر اين تکنيک به درستي انجام شود نتايج فوق العاده اي خواهد داشت اما به اين آساني هم نيست.حرکت افقي يعني فوکوس کردن روي سوژه در حال حرکت و حرکت دادن دوربين در مسير افقي به همراه سوژه. طي چنين حرکتي بايد شاتر را رها کنيد. مدت زمان باز بودن شاتر بستگي دارد به سوژه و نور اما در اين تکنيک نمي خواهيد لحظه اي را تثبيت و به اصطلاح فريز کنيد بلکه مي خواهيد حس در حال حرکت بودن را به تصوير بکشيد. زمان شاتر بيشتر مطلوب خواهد بود سپس در 30 th را ياکمتر از آن عکس بگيريد. براي حرکت افقي هر چه بهتر بايد تمرين کنيد.
تکنيک: چطور انجام دهيد: ابتدا در فاصله اي دورتر از حد معمول بايستيد. وقتي سوژه را افقي مي گيريد کمي روي انگشتان پاي خود بلند شويد. زمان بندي خيلي مهم است وقتي مطمئن هستيد که سوژه در موقعيتي عالي در فريم قرار دارد شاتر را رها کنيد و به حرکت به همراه سوژه ادامه بدهيد تا زماني که شاتر بسته شود. مرحله بعدي فقط و فقط تمرين کردن است. براي هر يک از اين تکنيک ها حداقل 20 تا 30 بار عکس بگيريد. تنظيمات را تغيير دهيد تا بهترين حالت را بيابيد.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا