ده نکته براي کنترل حرکت در عکاسي زمان گريز (تايم لپس)

در اين مقاله تعريف جامع و مختصري از عکاسي زمان گريز و تکنيک هاي لازم براي سرعت شاتر و فيلمبرداري جهت کنترل حرکت بيان مي شوند.

فيلم هاي تايم لپس زماني ايجاد مي شوند که صدها تصوير متوالي با سرعت بالا به نمايش در مي آيند. فاصله بين فيلم و عکس دقيقاً بستگي دارد به نحوه کارايي سيستم بينايي انساني. عکسها به طور معمول به مدت يک پانزدهم ثانيه در حافظه بصري ما باقي مي مانند در نتيجه ما مي توانيم. وقتي که ده تا دوازده عکس در يک ثانيه پخش مي شوند هم چنان عکس بودن آنها را تشخيص دهيم. روال استاندارد پخش فيلم، نمايش 24 تا 30 فريم در ثانيه است که اين روند به راحتي سيستم بينايي ما را فريب مي دهد که به آن پديده في مي گويند، يعني مشاهده حرکت متوالي تصاويري که فقط عکس هستند. در ادامه نکاتي براي سهولت عکاسي زمان گريز و پيشنهاداتي براي عملکرد حرفه اي ذکر مي شوند.
1- تنظيمات اوليه
براي اجتناب از عجله به هنگام عکاسي يا از دست لحظات طلايي هميشه زودتر از موعد تنظيمات لازم براي عکاسي را انجام دهيد. در صورت عجله ممکن است اشتباهات جبران نشدني انجام دهيد يا حتي به دليل سريع بر پا کردن تجهيزات ممکن است به لوازم شما آسيب وارد شود. زودتر از موعد در محل عکاسي حاضر شويد.
با دقت لوازم را تنظيم کنيد، تنظيمات را بررسي کنيد و در صورت امکان لوازم و تنظيمات عکاسي را تست کنيد.
2- حرکات احتمالي سوژه را در نظر بگيريد
حرکت سوژه را پيش بيني کنيد. سوژه هاي زمان گريز دقيقاً موقعي جلوه گر مي شوند که شما پيش بيني کنيد که نه فقط دوربين در کدام جهت حرکت کند بلکه پيش بيني کنيد که عناصر موجود در فريم شما به هنگام حرکت متوالي در کجا قرار خواهند داشت.
ابرها، جريان آب، جريان ترافيک، افراد و ساير عناصر در حال حرکت هستند و براي عکاسي زمان گريز بايد به اين نکته دقت کنيد تا بدانيد چگونه فريم خود را پيکربندي کنيد تا بيشترين تاثير اين جابجايي عناصر در عکسها مشاهده شود. در اينجا باز هم زمان بندي و عجله نکردن شرط اصلي براي موفقيت است.
3- از حرکت خودآگاه باشيد
حرکت، عبارتست از خط حرکت دوربين بر اساس سيستم کنترل حرکت در هنگام اجراي توالي تايم لپس. وقتي قصد عکاسي داريد حتماً صحنه و محيط اطراف را بررسي کنيد تا نقطه اي را بيابيد که به بهترين نحوه بيانگر سوژه عکاسي تان باشد. در عين حال مطمئن شويد که حين اين توالي آسيبي به لوازم عکاسي تان وارد نخواهد شد، از سوي عابران، وسايل نقليه يا به علت عدم تعادل و افتادن و غيره.

4- تغيير
جهت حرکت خود را تغيير دهيد (از چپ به راست، راست به چپ، پائين به بالا و بالا به پائين) حتي فيلمي با سرعت 24 تا 30 فريم در ثانيه بگيريد. با جابجايي هاي مختلف مي توانيد توالي هاي متعددي را که ثبت مي کنيد، ويرايش کرده و به اين ترتيب تغييرات غير ملموسي را در عکسها و ميان هر صحنه به وجود خواهيد آورد که بيننده متوجه آنها نخواهد شد.
5- اخبار هواشناسي را پيگيري کنيد
گاهي اوقات بهترين شرايط عکاسي در بدترين آب و هوا فراهم مي شود. ثبت توالي عکسهاي مربوط به تغيير وضعيت هوا بسيار جذاب خواهد بود. براي اين منظور اولين گام عبارتست از بررسي هواي منطقه اي که قصد عکاسي در آنجا را داريد. به لحظه تغيير هوا دقت کنيد و براي آن زمان بندي داشته باشيد. البته در هنگام عکاسي مراقب پديده هاي جوي مثل رعد و برق باشيد تا به شما و لوازم عکاسي تان آسيب نرسد.
6- منظم بوده و چيزي را فراموش نکنيد
هميشه ابزارهاي کوچک و تاثير گذار در عکاسي را به همراه داشته باشيد. قانون مورفي هميشه به کمک عکاس مي آيد پس هميشه با تجهيزات کامل سفر کنيد حتي اگر لازم باشد تا وسايل متعددي را به همراه داشته باشيد وسايلي مثل باتري هاي اضافه، تجهيزات پشتيباني، پيچ هاي اضافه، پوشش لنز، پايه نگهدارنده دوربين، پوشش ضد باران، انواع فيلترها و غيره. کيف هاي بسيار مناسبي وجود دارند که به خوبي مي توانيد چنين وسايلي را در آنها جا دهيد.
7- لوازم و لنز کاملاً مناسب و کاربردي را انتخاب کنيد
آزمون و خطا در مورد وسايل کاربردي به هنگام عکاسي هزينه ساز و زمان بر خواهد بود: در اکثر موارد استفاده از لنزهايي با فاصله کانوني 15 تا 50 ميلي متر کاربردي خواهد بود اما براي برخي عکسها بايد از لنزهاي 70 تا 200 يا حتي 300 ميلي متر استفاده کرد که تمام اينها بستگي دارد به سوژه عکاسي تان. از بهترين گزينه هاي سخت افزاري و نرم افزاري براي عکاسي تايم لپس مي توان به موارد زير اشاره کرد:
• ريل کنترل حرکت
• سه پايه روبوتيک emotimo
• فاصله سنج پشتيبان
• Adobe Lightroom
• Adobe پس از افکت ها
• BG Render pro
8- بيان تفسيري را فراموش نکنيد
اگر چه ثبت عکسها به صورت متوالي امريست جالب اما به ياد داشته باشيد که اين عکسها در کنار هم حرفي براي گفتن داشته باشند چون بيان تفسيري مي تواند ارتباط عميقي بين شما و بيننده اثر خلق کند. عکسهاي متوالي که حرفي براي گفتن نداشته باشند صرفاً نمونه نمايشي هستند.

8- بيان تفسيري را فراموش نکنيد
اگر چه ثبت عکسها به صورت متوالي امريست جالب اما به ياد داشته باشيد که اين عکسها در کنار هم حرفي براي گفتن داشته باشند چون بيان تفسيري مي تواند ارتباط عميقي بين شما و بيننده اثر خلق کند. عکسهاي متوالي که حرفي براي گفتن نداشته باشند صرفاً نمونه نمايشي هستند.
9- کارتهاي Cf/SD سريع تر و با ذخيره بيشتر
در مورد انتخاب کارتهاي Cf/SD انواع سريع تر هميشه بهترين گزينه هستند. وقتي دوربين عکسهاي متوالي را ثبت مي کند به لوازم جانبي نياز داريد که از سرعت عمل دوربين پشتيباني کند. اگر کارت Cf/SD سرعت پائيني داشته باشد حافظه دوربين به سرعت پر شده و شاهد تاخير و فاصله در توالي ميان عکسها خواهيد بود چون دوربين سعي مي کند حافظه کش خود را خالي کند تا قبل از ثبت عکس ديگر و نوشتن آن روي حافظه جانبي، فضايي براي عکس بعدي خالي شود.
دقت کنيد: يک کارت 300X داراي سرعت 45 MB بر ثانيه است. کارتهاي ظرفيت بااي 1X=150 KB/Sec به شما امکان مي دهند تا توالي هاي متعددي را روي يک کارت ثبت کنيد. کاربرد چنين کارتهايي فرصت فوکوس بهتر روي سوژه را فراهم مي کنند. اگر چه عده اي نگران ريسک از دست رفتن اطلاعات چنين کارتهايي هستند اما براي جلوگيري از اين امر مي توانيد پس از اتمام عکاسي را به محل مناسبي منتقل کنيد.
10- زمان بندي مهم است
زمان توالي صحنه ها را به اشتباه محسبه نکنيد چون ريسک از دست دادن صحنه هاي مناسب را د بر دارد يا فواصل بسيار طولاني را بين هر توالي ايجاد خواهد کرد. در حال حاضر نرم افزارهاي موبايلي متعددي براي تايم لپس وجود دارد که به عکاس براي محاسبه دقيق زمان بين توالي عکسها کمک مي کند. ماشين حساب هم گزينه نهايي است.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا