نحوه ايجاد و استفاده از نور ملايم و شديد در محيط استوديو

هنگام تنظيم نور براي عکاسي در محيط استوديو بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که چه تنظيماتي تاثير بهتري روي عکاسي شما خواهند داشت.نوري که شما استفاده خواهيد کرد در کدام دسته بندي قرار خواهد داشت،نور ملايم يا نور شديد؟

نور شديد
به طور کلي به نوري که فقط از يک منبع و از فاصله اي دور مي تابد نور شديد مي گويند .مثل نور خورشيد در روزي با آسمان صاف يا روشنايي خيابانهاي شهر در شب.چنين منبع نوري مي تواند کنتراست بسيار شديدي را در نماي ظاهري سوژه به وجود بياورد که در چنين حالتي مرحله تغيير بين سايه ها و هايلايتها کاملا مشخص و بارز است.در برخي موارد ممکن است اين نوع نور ظاهري خشن و زننده داشته باشد.
نور ملايم
از سوي ديگر منبع نور ملايم عبارت ست از تابش گسترده و فراوان نور از فاصله اي نزديک به سوژه.آسمان ابري يا مه آلود نمونه خوبي از يک منبع نور ملايم هستند.
در اين مدل نور،کنتراست بسيار ملايمي وجود دارد و هايلايتها بسيار ظريف هستند و حاشيه سايه ها هم ملايم و غيرمتمرکز هستند.به طور کلي نور ملايم يک منبع نوري رضايت بخش است اما الزاما تنها منبع کاربردي نيست.
عوامل متعددي در انتخاب منبع نور و کيفيت آن براي عکاسي دخيل هستند.مثلا ممکن است مشتري از شما بخواهد تعدادي عکس از يک سوژه را با هم مطابقت دهيد و شرايط نور طبيعي را براي اين عکسها به وجود بياوريد مثل تابش نور خورشيد در صحرا بر روي يک جفت چکمه يا تابش نور اوليه صبحگاهي روي اشياي ميز صبحانه.
سوژه عکاسي هم تاثير به سزايي در انتخاب منبع نور خواهد داشت.اشيايي که قابليت انعکاس نور زيادي دارند يا اشيايي که قابليت کنتراست بالايي دارند در صورت استفاده از نور شديد براي عکاسي، شما را به دردسر خواهند انداخت.اگر بخواهيد صرفا از يک منبع نور شديد براي عکاسي استفاده کنيد از بين بردن هايلايتهاي طيفي يا اشکار سازي جزييات موجود در سايه ها براي شما چالش برانگيز خواهند بود.
اگر خوش شانس باشيد و مشتري به شما آزادي عمل داده باشد يا روي پروژه شخصي تان کار کنيد مي توانيد به انتخاب خودتان از مناسبترين منبع نور براي عکاسي استفاده کنيد.با نهايت دقت منبع نورتان را نتخاب کرده و نورهاي ملايم و شديد را با هم ترکيب کنيد تا به هدفتان برسيد.

تنظيمات لازم براي عکاسي در نور شديد
براي عکاسي با نور شديد در محيط استوديو،نور اصلي بايد از سمت چپ(نورافکن با پوشش دورش به همراه اصلاح کننده 12اينچي) و اندکي از پشت سوژه بتابد.ممکن است پرتو اوليه خيلي گسترده به نظر برسد به همين علت براي متمرکز کردن نور مي توانيد يک توري 35 درجه را به اصلاح کننده اضافه کنيد.
در رابطه با عکسي که مشاهده مي کنيد تنظميات نهايي براي ارتفاع و موقعيت نور اصلي به صورتي انجام شده تا زاويه و طول سايه ها در روي ميز و کف زمين اصلاح شوند و نيز بازتاب دلچسبي از لبه هاي صفحه نمايش کامپيوتر به وجود ايد.ورقه اي در اندازه 4 در 8 سانتي متر از جنس فوم مشکي در سمت راست سوژه قرار گرفته تا عمق بيشتري به سايه ها داده و بازتابهاي ناخواسته را حذف کند.دو ورق فوم سفيد کوچکتر نيز در قسمت پايين،جلو و طرفين قرار داده شده اند تا ميزان جزييات در لبه جلويي ميز و پايه هاي آن کنترل شوند.
يک سرپوش نورافکن ثانويه به همراه اصلاح کننده توري 7 اينچي نيز در بالا و پشت سوژه تعبيه شده است.زاويه هاي ان طوري تنظيم شده اند تا گوشه سمت راست فوقاني پس زمينه نوراني گردد که در عکس کاملا بارز است.
تنظيمات لازم براي عکاسي در نور ملايم
براي عکاسي با نور ملايم در محيط استوديو ،نور اصلي باز هم در همان جهت قبلي قرار داده مي شود اما با اين تفاوت که يک پنل منتشر کننده 4*4 سانتي متري بين نور و سوژه قرار مي گيرد،دقيقا خارج از فريم.توري را از منبع نور اصلي جدا کنيد تا نور گسترده تر شود.به جاي ورقه فوم مشکي از ورقه فوم سفيد استفاده کنيد تا سايه ها را پر کرده يا باز کنيد(دو ورقه جلويي که براي تنظيمات قبلي استفاده شد همچنان در جاي خود باقي خواهند ماند.)
نور پس زمينه عقب کشيده مي شود،توري حذف شده و يک ديسک منتشر کننده اضافه مي شود تا پرتوهاي نور ملايم گردد و تمام پس زمينه را پوشش دهد.به اين طريق کل مجموعه روشن تر به نظر مي رسد و شاهد نور ملايمي خواهيد بود و حجم زيادي از نور محيطي را مشاهده خواهيد کرد.
نحوه تغيير منبع نور شديد به نور ملايم
ممکن است در موقعيتي قرار بگيريد که منبع نورتان را تنظيم کرده ايد و سپس قصد داريد از طرف ديگر سوژه عکس بگيريد.در چنين شرايطي تغيير نوع منبع نور بسيار آسان خواهد بود.مي توانيد منبع نور شديد را با پراکنده سازي به نور ملايم تبديل کنيد،با جاگذاري منتشر کننده نور بين سوژه و منبع نور و به اين طريق مي توانيد زاويه و شيب نور را کنترل کنيد.به علاوه مي توانيد يک سافت باکس را به منبع نور اضافه کنيد تا ملايم تر شده و آنرا به منبعي گسترده تبديل کنيد.اگر نور ملايم را به عنوان منبع نوري عکاسي تان انتخاب کرده بوديد اکنون مي توانيد با تغيير فاصله اش نسبت به سوژه آنرا به منبع نور شديد و متمرکزي تبديل کنيد.علاوه بر اين با استفاده ازانواع چترها و رفلکتورها مي توانيد نور محيطي را تشديد کرده يا به کمک يا ديوار پرتابل نور محيطي را ملايم کنيد و از جهت دار بودن آن بکاهيد.

ترکيب نورهاي ملايم و شديد
نکته پاياني براي عکاسي در استوديو اين است که بدون توجه به تجربه تان در عکاسي نسبت به نور محيط انعطاف پذير باشيد.ممکن است ايده اي در ذهن داشته باشيد اما با قرار دادن آن در شرايط واقعي نتيجه متفاوتي حاصل شود.براي چنين لحظاتي آماده باشيد و روشهاي مختلفي را امتحان کنيد .زيراغالبا ترکيب نور ملايم و شديد مي تواند بهترين نتيجه را به همراه داشته باشد.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا