يافتن محلهاي مناسب براي پرتره هاي خانوادگي

وقتي قرار است به عنوان عکاس چند پرتره خانوادگي را ثبت کنيد معمولا اکثر مشتريان از شما مي پرسند آيا محل خاصي براي اين نوع عکسها داريد؟
قطعا تمام عکاسان چنين محلي دارند اما اينکه بخواهيد ازهمه مشتريان در يک محل عکس بگيريد از شهرت و کيفيت کارتان خواهد کاست و تکراري خواهد شد.پس بهتر است به طور مداوم گشتي در اطراف محل کار و زندگي تان بزنيد و فهرستي از مکانهاي مناسب براي عکاسي تهيه کنيد که مناسب شرايط و عکسهاي متفاوت هستند.

شهرتان را مجسم کرده و فهرستي از مکانهايي که مي توانيد آنجا عکاسي کنيد،تهيه کنيد:
• محوطه باز يا کنار ساحل براي ثبت هرچه بهتر تشعشع نور و هواي گرگ و ميش
• فضاي ازاد با ويژگيهايي نظير چمن ها و درختان بلند براي داشتن پيش زمينه اي زيبا
• محوطه اي در فضاي آزاد پر از رنگهاي مختلف و مناسب براي عکاسي در ميانه روز
• محوطه سرپوشيده مثل ايوان سرپوشيده يا بالکن سرپوشيده براي عکاسي در شرايط جوي نامناسب
• فضاي داخلي و سرپوشيده يا سقف بلند و پنجره هاي نورگير متعدد

چون در پرتره هاي خانوادگي انواع مختلفي از پس زمينه ها و حالات به کار مي روند،کامل ترين محل عکاسي مکاني ست که تمام اين ويژگيها را داشته باشد اما قطعا يافتن چنين محلي دشوار خواهد بود.مهم تر از همه اينکه حتما قبل از عکاسي در چنين محلهايي تمام مجوزهاي لازم را براي عکاسي تهيه کنيد چه خصوصي باشند و چه عمومي،حتما به اين نکته توجه کنيد چون بسياري از شهرداريها براي عکاسي در پارکها و ساحل از شما جواز کسب خواهند خواست.
وقتي فهرست چنين مکانهايي را تهيه کرديد،مي توانيد براي عکاسي با مشتري برنامه ريزي کنيد.در ادامه دو سناريو مطرح مي شوند:
1.مشتري خود از قبل محلي براي عکاسي در نظر گرفته است:
معمولا کمتر پيش مي آيد که مشتري خودش محلي را معرفي کند مگر اينکه محل مورد نظر پر از خاطرات خاص باشد يا خانه خانوادگي آنها باشد که اعضاي خانواده پس از مدتها دور هم جمع شده اند و قصد دارند اين لحظه را در اين محل خاص ثبت کنند.اگر قرار است براي رويداد خاصي يک پرتره خانوادگي بگيريد مي توانيد مکاني مانند جنگل سرسبز يا منظره برفي را نيز انتخاب کنيد.
اگر با مکان پيشنهادي مشتري آشنايي نداريد مي توانيد درباره ويژگيهاي آن سوال کنيد. به علاوه چنين سوالاتي به شما کمک مي کنند تا بدانيد با توجه به موقعيت مکاني به چه تجهيزاتي نياز خواهيد داشت.
عکاسي در فضاي ازاد، مثلا عکاسي از عده اي که دور درخت کريسمس يا هيزمهاي در حال سوختن جمع شده اند،از نظر کنترل نور دشواريهايي در بر دارد که بهتر است در اين باره از قبل خودتان را آماده کنيد و اگر امکان داشت يکبار قبل از روز عکاسي حتما از محل بازديد کنيد.
2.مشتري پيشنهاد شما رادر مورد محل عکاسي مي پذيرد
اين سناريو رايج تر است و شما مي توانيد فهرست مکانهاي موردنظرتان را به مشتري پيشنهاد بدهيد. ابتدا به حسي که مشتري مي خواهد در عکسهاي خانوادگي اش داشته باشد توجه کنيد.اگر قرار است يک پرتره خانوادگي درتعطيلات را ثبت کنيد ممکن است مشتري يک تم گرم و روستايي رابه تم مدرن و شهري ترجيح دهد.
تنظيم وقت هم اهميت زيادي دارد. در صورت امکان يک ساعت تا يک ساعت و نيم قبل از غروب خورشيد را به عنوان زمان مناسب در نظر بگيريد تا بتوانيد زمان کافي براي رسيدن به محل عکس،گفتگو با اعضاي خانواده و آماده کردن آنها داشته باشيد تا در نهايت عکسهايي زيبا ثبت کنيد، آن هم در لحظاتي که روشنايي روز در حال تغيير بوده و به اوج زيبايي اش مي رسد.

عکاسي در غروب و طلوع خورشيد
براي عکاسي در ساعتهاي طلايي،دقيقا قبل از غروب و بعد از طلوع خورشيد، مکاني را انتخاب کنيد که هم دورنماي گسترده اي داشته باشد و هم مورد علاقه مشتري باشد.مثلا اگر کنار ساحل عکاسي مي کنيد فقط پشت به دريا عکس نگيريد بلکه سعي کنيد محلهايي از ساحل را به تصوير بکشيد که صحنه هايي از شن هاي زيبا، چوبهايي که از دريا به ساحل آمده اند يا حتي در نقطه اي دورتر تلاقي جنگل با دريا را به همراه داشته باشد.اين صحنه ها به شما کمک مي کنند تا فريم بندي بهتري داشته باشيد و فوکوس بهتري از موضوع اصلي عکس به دست آوريد.اين قاعده در مورد عکاسي در صحرا، درياچه يا حتي پارک شهري هم صدق مي کند.
عکاسي در ميانه يک روز آفتابي
چالش اصلي عکاسي در ميانه يک روز آفتابي،سايه ها هستند. از طرفي نمي خواهيد به خاطر نور شديد خورشيد، چشمها و صورت سوژه عکاسي حالت ناخوشايندي داشته باشد و از طرف ديگر با سايه شاخه درختان و اشياي حاضر در محل مواجه هستيد که بخشي از چهره سوژه را خواهد پوشاند.کليد موفقيت براي عکاسي در ميانه روز آفتابي اين است که سوژه عکاسي تان به طور کامل در سايه قرار بگيرد.
وقتي مشتري قصد دارد در ميانه روز عکس بگيرد بهتر است نقاط شهري با مناظر جذاب را به او پيشنهاد دهيد.اگر در شهرتان محله اي تاريخي وجود دارد به دنبال نقاطي در اين محل باشيد که در ميانه روز به خوبي سايه داشته باشند اما در عين حال محيط اطراف آنها نيز مناظر زيبايي داشته باشد.

عکاسي در روزهاي ابري
اين تصور کاملا اشتباه است که روزهاي ابري بدترين انتخاب براي ثبت يک پرتره خانوادگي هستند.ممکن است مشتري نگران بارندگي ناگهاني شود اما او را قانع کنيد که حتي در روز ابري هم مي توان عکسهاي فوق العاده اي گرفت.اگر هيچ نکته جالبي در آسمان يک روز ابري( ابرهاي تيره در افق) وجود نداشته باشد ممکن است عکاسي با دورنماي گسترده در فضاي باز هيجان کمتري داشته باشد.به اشياي موجود در محيط توجه کنيد تا به جذابيت عکسها بيفزايد يا مي توانيد از تعدادي بادکنک رنگي يا ساير وسايل براي رنگ دادن به عکس استفاده کنيد.
در يک روز ابري،حضور يک نقاشي ديواري در عکس مي تواند پس زمينه زيبايي به وجود آورد . البته به اين شرط که سوژه هاي عکستان لباسهاي رنگي نپوشيده باشند،لباسهايي به رنگ سياه، سفيد،خاکستري و طلايي گزينه بهتري هستند.

نکات پاياني
ابتدا فهرستي از مکانهاي مناسب تهيه کنيد وعلت انتخاب اين مکانها را به مشتري بگوييد و البته مطمئن شويد به هنگام عکاسي اين مکانها خالي از جمعيت باشند.خيلي سخت گير نباشيد همه عکسها قطعا زيبا نخواهند بود اما به عنوان عکاس شما بايد رضايت مشتري را کسب کنيد، به مهارتهاي خود ايمان داشته باشيد و مشکلات را برطرف کنيد.اگر تمام تلاش خود را انجام دهيد و شرايط هم مناسب باشد به احتمال زياد عکسهاي فوق العاده اي خواهيد گرفت که مشتريان مي توانند انها را در طول سال براي چاپ روي کارت،هديه ها و تقويم سفارش دهند.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا