با استفاده از رنگهاي مکمل به عکسهايتان کنتراست بيفزاييد

وقتي به چيزهاي جالب در اطرافمان نگاه مي کنيم، معمولا واکنش نشان مي دهيم که اين واکنشها فيزيکي،احساسي يا معنوي هستند که هريک طيف گسترده اي را در بر ميگيرند.عکاس بايد با اين واکنشها اشنايي داشته باشد و مهم نيست در چه زمينه اي عکاسي مي کند.همان طور که سوژه هاي عکاسي متفاوتي وجود ارند، نحوه واکنش و نگرش به انها هم از سوي انسانها متفاوت است. به عنوان عکاس چه انگيزه اي سبب مي شود تا يک سوژه به نظرتان مناسب بيايد و سوژه اي ديگر نامناسب ؟

يکي از دلايل عکس گرفتن از سوژه،رنگ است! رنگها مي توانند مات، و محو و يا براق و شاد و ملايم باشند.توصيف رنگها و نام آنها مقوله گسترده اي ست. مثلا در دوران کودکي ما فقط پنج نوع رنگ سبز وجود داشت اما اکنون همين رنگ سبز طيف گسترده اي دارد .هدف از پرداختن به طيف رنگها صرفا گرفتن عکسهاي زيباست.براي اين منظور لازم نيست مقل نقاشها به جزييات رنگها دقيق شويد فقط کافي ست رنگي در منظره اي به نظرتان جذاب و هماهنگ با ساير اجزا به نظر برسد.اگر به گردونه سنتي رنگها دقت کنيد مي بينيد که رنگهاي جذاب انهايي هستند که متضاد هم مي باشند.اگر در منظره اي اين تضاد را مشاهده کرديد بدانيد عکس عالي خواهيد داشت.رنگهاي مختلف از نظر احساسي پيام متفاوتي را به مغز ما مخابره مي کنند.گاهي اوقات رنگهاي مکمل بسيار قدرتمند و گاهي هم آرامش بخش هستند و اين موضوع دقيقا مرتبط است با پرسپکتيوي که عکس در ان گرفته شده است.ساده بگوييم،رنگهاي مکمل شاد و سرزنده هستند و حس خوبي به ما مي دهند.

يکي از دلايلي که رنگهاي مکمل براي ما جذاب هستند اين است که خودشان از ترکيب دو رنگ اصلي به وجود امده اند.پس هر رنگ اصلي در واقع داراي يک رنگ مکمل است که خودش از ترکيب دو رنگ اصلي به وجود امده است.رنگهاي مکمل عبارتند از سبز و قرمز،زرد و بنفش و ابي و نارنجي.قرمز رنگ اصلي ست و رنگ مکمل ان هم سبز است(سبز خودش از ترکيب دو رنگ اصلي زرد و ابي به دست امده است)پس به هنگام مشاهده رنگهاي مکمل طيف گسترده اي از گيرنده هاي رنگي چشم شما تحريک مي شود اما به شيوه اي ملايم.وقتي به اين عکس نگاه مي کنيد رنگ بنفش کاملا مکمل زرد به نظر مي رسد.رنگ بنفش از ترکيب دو رنگ اصلي ابي و قرمز به دست مي ايد.
وقتي به اثار بسياري از نقاشهاي هلندي نگاه مي کنيد متوجه مي شويد که در کاربرد رنگ و سايه بسيار مهارت داشتند.انها با استفاده از رنگهاي روشن تر توجه بيننده را به نقاط خاصي از تصوير جلب مي کردند.در دوره نقاشي امپرسيونيست کاربرد رنگهاي مکمل بسيار رايج بوده که نمونه بارز آن نقاشي طلوع خورشيد اثر مونت در 1872 است،ترکيب خورشيد نارنجي رنگ با ابي اسمان.در دوره فرا امپرسيونيست،نقاشي شب پرستاره اثر ون گوگدر 1889 يکي ديگر از معروفترين نمونه هاي کاربرد رنگهاي مکمل است ،ستاره هاي طلايي و رنگ بنفش تيره اسمان شب.
برگرديم به عکاسي. براي ساده تر شدن درک رنگهاي مکمل کافي ست يک نسخه از گردونه رنگها را پرينت گرفته و همراه خود داشته باشيد.رنگها در محيط تغيير مي کنند و حتي در يونان باستان ارسط هم به اين نکته استناد مي کرد. اگر به سايه يک رنگ اصلي نگاه کنيد پرتوهايي از رنگهاي تشکيل دهنده اش را خواهيد ديد.رنگ يکي از بارزترين اشکال هنر بصري است و درنتيجه تفاسير متعددي از ان مي توان ارائه داد.مانند ساير قواعد عکاسي بهتر است ابتدا قواعد رنگها در عکاسي را بهتر بشناسيم.

حالا با ديد متفاوت و اگاهي بيشتر نسبت به رنگها به محيط اطراف برويد و عکاسي کنيد. از رنگها در دنياي طبيعت نهراسيد اما انتظار هم نداشته باشيد با تغيير تنظيمات دوربين بتوانيد به اين مهارت دست پيدا کنيد.رنگها، پيرامون شاد ما را روايت مي کنند و با کنار هم قرار دادن رنگهاي مکمل مي توانيد به عکستان انرژي بدهيد.به دنبال رنگهاي مناسب باشيد تا از سردرگمي در مورد رنگها رها شويد.رنگهاي مکمل به طور طبيعي کنتراست به وجود مي اورند پس لازم نيست شما در اين باره به خودتان زحمت بدهيد.اجازه بدهيد رنگهاي مکمل به عنوان نقطه قوت عکستان وارد عمل شوند.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا