پنج راهکار ساده براي استفاده بهتر از نوردر استوديو

نور استوديو يکي از مهم ترين ابزارهاي هر عکاس است. به غير از دسترسي 24 ساعته به يک منبع نور با کيفيت، تکنيک ها و ابزارهاي مختلفي وجود دارند که به عکاس اجازه مي دهند تا نور مورد نياز عکس را دقيقاً طبق نظرش خلق کند. با اين حال تعدد اين ابزارها گاهي ممکن است شما را سردرگم کند و اين تفکر را به وجود آورد که به ابزارهاي بيشتري نياز داريد.

نور استوديو يکي از مهم ترين ابزارهاي هر عکاس است. به غير از دسترسي 24 ساعته به يک منبع نور با کيفيت، تکنيک ها و ابزارهاي مختلفي وجود دارند که به عکاس اجازه مي دهند تا نور مورد نياز عکس را دقيقاً طبق نظرش خلق کند. با اين حال تعدد اين ابزارها گاهي ممکن است شما را سردرگم کند و اين تفکر را به وجود آورد که به ابزارهاي بيشتري نياز داريد. خوشبختانه در مورد نور پردازي با کمترين ابزار هم کار شما راه مي افتد. در اين مقاله آموزشي پنج روش ساده استفاده از يک منبع نور در مورد اشياي مختلف را مي آموزيد. اگر چه هر يک از اين تصاوير با يک ويرايشگر مخصوص اصلاح شده اند اما نکاتي که آموزش داده مي شوند بيشترين کارايي را خواهند داشت. مثلاً مي توانيد به جاي ساخت باکس از بيوتي ديش استفاده کنيد. اين امر باعث مي شود تا، شکل دهي و لطافت عکس تغيير کند اما باز هم نتيجه نهايي رضايت بخش خواهد بود. اگر رفلکتور نداريد مي توانيد يک ورقه فويل آلومينيومي بزرگ را با چسب به يک مقواي نازک بزرگ بچسبانيد. گزينه ديگر استفاده از آينه است. اصلاً نيازي به فلش براي تاثير بخشيدن به اين تکنيک ها نداريد به کمک نور طبيعي که از پنجره مي آيد و کمي ذوق و تلاش مي توانيد افکت هاي مشابهي خلق کنيد.

و حالا اين پنج روش ساده:
روش اول:
حفظ سادگي هدف اصلي در اين عکس بوده است. منبع نور يک استروب است که بايکسافت باکس سايز متوسط هماهنگ شده است و در فاصله حدود يک و نيم متري از موضوع عکاسي قرار گرفته است و در حدود صد و بيست سانتي متر نسبت به ان ارتفاع دارد و در زاويه 45 درجه قرار گرفته است. دوربين دقيقاً زير ساخت باکس است (اين نوع نور پردازي، نور پردازي پروانه اي نام دارد).
مرکز سافت باکس به سمت چپ مدل عکاسي نشانه رفته در حاليکه فقط کناره هاي منبع نور مستقيماً رو به مدل هستند. اين تکنيک فيدرينگ ناميده مي شود که براي کنترل و بهينه سازي نور در صحنه مفيد است و کمک مي کند تا نور حاصل ازيک منبع قوي مثل رفلکتور 110 درجه، ملايم تر شود.
اگر فکر مي کنيد آمادگي استفاده از تکنيک فيدرينگ را نداريد در عوض سعي کنيد منبع نور را به سمت بيني مدل عکاسي نشانه برويد.
روش دوم:
براي ايجاد نور دراماتيک در عکسها سعي کنيد از پشت به موضوع عکاسي نور بتابانيد. اين تصوير سگ در حاليکه عکسبرداري شده که يک ساخت باکس با زاويه 45 درجه در پشت سر سگ و در سمت چپ دوربين قرار گرفته است. ساخت باکس خارج از سمت چپ فريم است و در فاصله نزديکي به موضوع عکاسي قرار دارد. چون سگ سياه و سفيد است کنتراست زيادي در عکس مشاهده مي شود و باعث شده تا نواحي سايه دار نزديک به دوربين خيلي تاريک بيفتد. براي رفع اين مشکل بايد از رفلکتور استفاده کنيد که آن هم دقيقاً خارج از فريم در سمت راست قرار مي گيرد. نزديکتر آوردن رفلکتور سبب مي شود تا ميزان نور بازتاب شده سايه هاي تاريک را پر کند.

روش سوم:
براي افزايش تنوع مي توانيد دو تکنيک قبلي را با هم ادغام کنيد. نور اين تصوير با استفاده از يک ساخت باکس در فاصله صد و هشتاد سانتي متري پشت موضوع عکاسي و در ارتفاع يک و نيم متري آن تهيه شده است. به جاي متمرکز کردن منبع نور روي موضوع عکاسي به صورت مستقيم رو به جلو تابانيده شده تا سخت باکس مستقيماً موضوع عکاسي را روشن نکند. اين نسخه قوي تر تکنيک فيدرينگ است که در نهايت زيبايي نور ملايمي ايجاد مي کند.
وقتي شما به اين طريق نور را پوشش مي دهيد حواستان باشد که صحنه را با بازتاب اندکي از نور فلاش خود روشن مي کنيد. حتماً لازم است با تغيير ISO، افزايش قدرت خروجي فلاش يا تغيير روزنه ديد، اين مشکل را جبران کنيد.
روش چهارم: اگر مي خواهيد تصاويري خلق کنيد که کنتراست نور آن بيشتر از کنتراست نور سافت باکس باشد سعي کنيد از بيوتي ديش نقره اي استفاده کنيد. منبع نور در اين عکس اندکي به سمت راست دوربين متمايل است و حدود يک متر از موضوع عکاسي فاصله دارد. گوشي پائيني بيوتي ديش با بالاي سر مدل در يک راستا قرار شده است و باز هم تاثير فيدرينگ به وجود آورده است. براي پر کردن سايه ها از مدل خود بخواهيد رفلکتور را به سمت پائين چانه خود و خارج از فريم نگه دارد.
روش پنجم: اگر واقعاً نور ملايم را ترجيح مي دهيد بايد اندازه منبع نور را در رابطه با موضوع عکاسي تان افزايش دهيد. بارزترين راه انجام اين کار حرکت دادن منبع نور براي نزديکتر کردن آن به موضوع عکاسي تان است يا مي توانيد از اصلاح کننده بزرگتري استفاده کنيد.
يا مي توانيد نورتان را به سقف يا ديوار بتابانيد و آن سطوح را به منبع نور خود تبديل کنيد. براي کپي کردن نور در اين عکس بهتر است منبع نورتان را با يک رفلکتور بدون روکش متناسب کنيد و آنرا به گوشه اي از اتاق بتابانيد اما در عين حال حواستان به ديوارهاي بي رنگ هم باشد، اندکي انحراف از رنگ سفيد مي تواند باعث شود تا رنگها در عکس شما بيش از حد پراکنده شوند و براي اصلاح آنها به زمان بيشتري نياز خواهيد داشت. اگر عکس سياه و سفيد مي گيريد در اين صورت پخش رنگ مشکلي ايجاد نمي کند و مي توانيد نورتان را به هر سطحي که دوست داريد بتابانيد.
همان طور که مي بينيد براي عکاسي در استوديو به ابزارهاي آن چناني نياز نداريد.
يک استروب، يک ياد و اصلاح کننده نور و يک رفلکتور مي توانند خلاقيت بي نهايتي براي عکاسي شما به وجود بياورند. از اين پيشنهادات در عکاسي استفاده کنيد و اصلاً از آزمايش کردن آنها نترسيد. روشهاي متعددي براي کاربرد اين ابزارهاي ساده وجود دارند.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا