هفت نکته فوق العاده براي عکاسهاي مبتدي

يکي از بزرگترين اشتباهات عکاسان مبتدي خريد دوربين هاي گران قيمت در همان ابتداي کار است. اگر نتوانيد از طريق عکاسي، هزينه دوربين را جبران کنيد ضرر زيادي متحمل مي شويد. قبل از خريد چنين دوربيني به اين فکر کنيد که آيا مي توانيد با عکاسي از پس هزينه هاي دوربين برآييد؟ قطعاً شما به واسطه تجربه مي توانيد عکس هاي پر فروشي بگيريد نه در همين ابتداي راه.

... خريد يک دوربين با قيمت مقرون به صرفه
يکي از بزرگترين اشتباهات عکاسان مبتدي خريد دوربين هاي گران قيمت در همان ابتداي کار است. اگر نتوانيد از طريق عکاسي، هزينه دوربين را جبران کنيد ضرر زيادي متحمل مي شويد. قبل از خريد چنين دوربيني به اين فکر کنيد که آيا مي توانيد با عکاسي از پس هزينه هاي دوربين برآييد؟ قطعاً شما به واسطه تجربه مي توانيد عکس هاي پر فروشي بگيريد نه در همين ابتداي راه.
... تنظيمات اوليه را ياد بگيريد
تنظيمات موجود در دوربين ها مخصوصاً DSLR کمي پيچيده هستند. برخي از مهم ترين اين تنظيمات عبارتند از :
حالتهاي فوکوس : Nikon : AF-S ، AF-A ، AF-C
canon : AL-Focus ، AI-Serro ، one shot AF
حالتهاي اندازه گيري دوربين : () Matrix
() Evaluative ، spot ، partial ، center weighted Arerage
تنظيمات ايزو خودکار :
حالتهاي عکس گرفتن : Manual ، Aperture Priority و shutter Priority
اگر ياد بگيريد که چگونه از تنظيمات فوق بدون درنگ استفاده کنيد، در اين صورت به بهترين شکل از دوربين خود استفاده کرده ايد و در نتيجه فرصت بيشتري براي خلاقيت خواهيد داشت.

... نوردهي مناسب را پيدا کنيد
تعيين نوردهي مناسب تحت هر شرايطي عامل موفقيت عکاسي شما است. يافتن اين نوردهي مناسب ترکيبي است از سه نقطه سرعت شاتر، ديافراگم و ايزو. ميزان نوري که از باز شدن لنز (ديافراگم) براي يک مدت زمان معين (سرعت شاتر) از سنسور دوربين عبور مي کند. يک حساسيت خاص را ايجاد مي کند (ايزو) که تمامي اين ها نوردهي مناسب را به وجود مي آورند.
تغيير ميزان هر يک از اين سه عامل موجب تغيير در وضعيت نوردهي مي شود. به همين علت است که بايد راجع به ديافراگم، سرعت شاتر و ايزو کاملاً آگاه باشيد.
... استفاده از حالتهاي نيمه خودکار
دوربين هاي DSLR دستگاه هاي دقيقي هستند که امکان کنترل بهتري را براي شما فراهم مي کنند. سعي کنيد حالتهاي نيمه خودکار مانند Aperture Priority (اولويت با ديافراگم) يا Shutter Priority (اولويت با شاتر) را براي خروج از حالت خودکار ياد بگيريد. حالت اولويت با ديافراگم به شما اجازه مي دهد تا ديافراگم را تغيير دهيد در حاليکه ساير تنظيمات مثل سرعت شاتر و ايزو (البته اگر ايزو در حالت اتوماتيک باشد) توسط دوربين انتخاب مي شوند. تاثيرات ديافراگم روي نتايج نهايي را که به واسطه کاربرد اولويت با ديافراگم به دست مي آيند، بشناسيد و ياد بگيريد. تاثير عمق ميدان ديد را به هنگام تغيير ديافراگم بررسي کنيد.
حالت اولويت با شاتر به شما امکان مي دهد تا سرعت شاتر را تغيير دهيد در حالي که ساير تنظيمات مثل ديافراگم و ايزو (البته اگر ايزو در حالت خودکار است) توسط دوربين انتخاب مي شوند. بررسي کنيد تا ببينيد که اولويت با شاتر چگونه کمک مي کند تا سرعت شاتر را تغيير دهيد و تاثير محو شدگي حرکت و تثبيت حرکت را ببينيد.
گاهي ممکن است تصوير شما داراي نور بيش از حد يا نور کم باشد حتي وقتي که از حالتهاي نيمه خودکار استفاده کرده باشيد. تکنيک جبران اين کم بودن يا زياد بودن نور اين معضل را برطرف مي کند.
وقتي در استفاده از حالتهاي اولويت با شاتر و اولويت با ديافراگم به مهارت برسيد کاربرد حالت manual (دستي) براي شما ساده تر مي شود. در حالت دستي کنترل کاملي بر هر سه عامل سرعت شاتر، ديافراگم و ايزو براي حفظ نوردهي مناسب خواهيد داشت.

... عکاسي در حالت RAW
يکي از بهترين حالت هاي دوربين هاي DSLR و دوربين هاي پيشرفته ، حالت فرمت فايل RAW است. در حالت RAW روي داده سنسور هيچ تراکمي وجود ندارد و هيچ فرآيندي مانند اشباع رنگي، کنتراست و تند و تيز بودن رنگها وجود ندارد.
فرمت JPEG که حالت پيش فرض است با تنظيمات مختلف پيشنهادي از کيفيت عالي تا نرمال متراکم مي شود. متراکم سازي يعني احتمال از دست رفتن داده ها وجود دارد چون حجم عکس به طور چشمگيري کاهش مي يابد. مثلاً اگر فايل RAW دوربين شما 24MB است پس فايل نهايي 8 يا 9 مگا بايت خواهد بود البته اگر حالت کيفيت عالي را انتخاب کنيد و اگر کيفيت نرمال را انتخاب کنيد حجم فايل 4 تا 5 مگا بايت خواهد بود.
حجم جزئيات يک فايل RAW اطلاعات مناسبي درباره ميزان سايه و هايلايت عکس ارائه مي دهد البته به شرطي که وضعيت نوردهي مناسبي را برگزيده باشيد. اگر چه براي تبديل فايل RAW به يک فرمت قابل خواندن مثل TIFF يا JPEG در نرم افزار، بايد يک سري فرآيندها انجام پذيرد.
نکته مهم ديگر فرمت RAW آن است که مي توانيد براي جبران نوردهي محدوديت تعيين کنيد و تعادل سفيدي را در عکس حفظ کنيد بدون اينکه هيچ داده اي از دست برود.
با استفاده از نوار ابزار جبران نوردهي مي توان تمام هايلايت ها را بازيابي کرد و جزئيات عکس را در سايه نگه داشت. به علاوه مي توان تعادل سفيدي عکس را به حالت ابري تغيير داد تا حالت گرم تري به کل عکس داده شود.
شايد به عنوان مبتدي انجام اين مراحل خسته کننده به نظر برسد اما بسيار ساده بوده و مي توانيد از مزاياي متعدد کاربرد فرمت RAW در برابر JPEG برخوردار شويد.
... استفاده از هيستوگرام
هيستوگرام يکي از کاربردي ترين ابزارهاي معيار سنجي در دوربين هاي ديجيتال است. هيستوگرام يک نمودار گرافيکي از توزيع نور يا رنگ در يک عکس است. اين نمودار داراي محور X است که بيانگر ميزان شدت نور يا ميزان رنگ است و يک محور Y هم دارد که تناوب رخ دادن آن ارزش به خصوص را نشان مي دهد.
LCD دوربين شما هيستوگرام هر عکس را کنار آن نشان مي دهد. اگر چه ممکن است وقتي به درستي موقعيت نوردهي را انتخاب کرده باشيد اين نمودار ظاهر نشود اما هميشه هم جزئيات موجود در حوزه هاي مختلف عکس را نشان نمي دهد. به علاوه امکان ندارد نقاط سياه رنگ يا هايلايتها را روي LCD کوچک و مخصوصاَ در يک روز آفتابي مشاهده کرد.
به عبارت ديگر هيستوگرام ايده خوبي درباره توزيع جزئيات مربوط به نقاط تاريک، سايه ها هايلايت و نقاط روشن به شما ارائه مي دهد.
... همه چيز مربوط است به نور و ترکيب بندي
يکي از رايج ترين اشتباهات عکاسان مبتدي صرف وقت بسيار زياد براي خواندن مطالبي درباره دوربين ها و لوازم جانبي آنها است. اما در اصل موضوع مورد تاکيد در عکاسي، نور و ترکيب بندي مي باشد. اگر نوري نباشد هيچ عکسي هم نخواهد بود. مهم نيست که چه تجهيزات پيشرفته و گران قيمتي داريد، در نهايت اين شما هستيد که عکس را مي گيريد و نحوه عکس گرفتن بسيار مهم تر از تجهيزات گران قيمت تان است. کاربرد ماهرانه نور و ترکيب بندي باعث مي شود عکس فوق العاده اي بگيريد.
کيفيت نور در اوايل صبح و اواخر روز در بهترين حالت است. قبل از طلوع و پس از غروب خورشيد مي توانيد عکس هايي با مناظر ديدني بگيريد. مسير نور بايد از روبرو کنار يا پشت باشد که بستگي دارد به محل خورشيد نسبت به سوژه عکاسي. هر يک از اين موارد کاربردهاي خاصي دارند.
ترکيب بندي عامل متمايز کننده اصلي بين يک عکس خوب و يک عکس بد است. عکسي که با نهايت دقت ترکيب بندي شده باشد موجب جلب توجه بيننده شده و جذاب خواهد بود. ترکيب بندي عکس يعني شيوه تنظيم عناصر در يک صحنه طوري که توسط بيننده درک شود. قانون سه تايي يکي از بهترين تکنيک هاي ترکيب بندي عکس است که فوراً عکس شما را بهبود مي دهد.
با حفظ سوژه عکاسي روي يکي از اين چهار نقطه، عکس پويا تري خواهيد داشت چون بدليل فضاي منفي متغير يک کشش بصري به وجود مي آيد.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا