پنج دليل براي يادگيري عکاسي با نوردهي طولاني

نوردهي طولاني يک تکنيک جالب و بسيار رضايت بخش است، که لازم است براي اين منظور از حالت دستي يا گاهي حالت اولويت شاتر براي کنترل سرعت شاتر استفاده کنيد.

نوردهي طولاني يک تکنيک جالب و بسيار رضايت بخش است، که لازم است براي اين منظور از حالت دستي يا گاهي حالت اولويت شاتر براي کنترل سرعت شاتر استفاده کنيد.
حالت اولويت شاتر در دوربين هاي نيکون با علامت S و در دوربين هاي کانن با علامت Tv مشخص شده است. معناي هر دو علامت يکسان است. وقتي حالت اولويت شاتر را انتخاب مي کنيد مي توانيد سرعت شاتر را خودتان انتخاب کنيد و دوربين هم ديافراگم را خودش انتخاب مي کند.
در صورتي که به انعطاف بيشتري در عکس ها نياز داريد بايد حالت دستي را انتخاب کنيد که در اين صورت هم سرعت شاتر و هم ميزان ديافراگم تحت کنترل خودتان خواهد بود و اين به شما کمک مي کند تا در عين کنترل عمق ميدان ديد، بتوانيد سرعت بالاي شاتر را هم حفظ کنيد.
حالا اين سؤال مطرح مي شود که اصلاً چه نيازي به يادگيري عکاسي با نوردهي بالا است؟
... مي توانيد تصويري را در مدت زمان طولاني تري ثبت کنيد.
چيزي که نهايتا به معناي عمل مي شود به تدريج در حال شکل گرفتن در مقابل دوربين ثبت مي شود. مثلاً حرکت ابرها در آسمان در يک عکس از طبيعت، منظره زيبا و محوي را به وجود مي آورد که گذر زمان را نشان مي دهد. وقتي از يک اسکله و موجهايي که به آن برخورد مي کنند عکس مي گيريد در واقع لحظه اي طولاني از زمان را ثبت کرده ايد. نتيجه نهايي يک منظره زيبا و مبهم است.

... مي توانيد آبشار را به صورت حرير گونه در عکس نشان دهيد
اگر عاشق عکاسي از طبيعت هستيد قطعاً ميليونها سوژه براي عکاسي داريد که مي توانيد براي آنها از تکنيک نوردهي طولاني استفاده کنيد. معمولاً با شاتر سرعت پائين از آبشار عکس مي گيرند که در نهايت يک خط طولاني تار و محو از آب در عکس به وجود مي آيد که کل عکس را تحت الشعاع زيبايي خودش قرار مي دهد و اينجا شما يک آبشار حرير گونه داريد.
... مي توانيد اثر دنباله داري از نور را در عکس ثبت کنيد
تکنيک نوردهي بالا براي عکاسي در شب عالي است. مي توانيد از نور ستارگان، نور چراغهاي شهري يا حتي آتش بازي عکسهايي زيبا و خيره کننده بگيريد. براي تمام اين موارد شما به شاتر با سرعت طولاني نياز داريد که به سنسور اجازه مي دهد تا حرکت نور را ثبت کند. با انجام صحيح اين کار مي توانيد طرح هاي زيبايي از نور را در تصوير نهايي داشته باشيد.

... مي توانيد عابرهاي ناخواسته را از عکس تان حذف کنيد
قطعاً هنگام عکاسي از برخي مناظر خاص که آماده استفاده از تکنيک نوردهي بالا شده ايد و به خصوص در نور روز، بايد يک سري نکات را مد نظر داشته باشيد که دشوار نيستند فقط به يک فيلتر ND نياز داريد. مثلاً فرض کنيد مي خواهيد از يک خيابان شلوغ عکس بگيريد و نمي خواهيد در عکس فردي حضور داشته باشد که چنين موقعيتي در يک خيابان شلوغ در ميانه روز کاملاً بعيد است اما اگر بدانيد چگونه از يک فيلتر ND استفاده کنيد مشکلي وجود نخواهد داشت. ابتدا فاصله تا صحنه عکاسي را ارزيابي کرده و سپس فيلتر را به جلوي لنز متصل کنيد. با فيلتر 10 stop مي توانيد از سرعت شاتر تا ده مکث کندتر از آنچه در ابتدا اندازه گرفته بوديد، استفاده کنيد و به اين طريق هيچ فردي در عکس شما ديده نخواهد شد. اگر به شيوه اي صحيح اين کار را انجام دهيد انچه در عکس خواهيد داشت شهري عاري از انسانها خواهد بود، تصويري فوق العاده.
... به راحتي مي توانيد عکسهاي هنري سياه و سفيد بگيريد.
يکي ديگر از دلايل کاربرد تکنيک نوردهي بالا، بهبود کيفيت ترکيب سياه و سفيد عکس است. عکسهاي سياه و سفيد به نوعي قدرتمندتر از عکسهاي رنگي هستند.
کنتراست، سايه هاي متنوعي از رنگ طوسي که از سفيد خالص تا سياه مطلق متغير هستند، شکل ها و خلاصه همه چيز جالب تر به نظر مي رسد. بزرگترين ايراد عکسهاي سياه و سفيد آن است که رنگي نيستند! البته اين موضوع در عين حال نکته قوتها عکسهاي سياه و سفيد هم محسوب مي شود. چون بدون رنگ، ويژگيهاي اصلي ترکيب عکس و مفاهيمي که روايت مي کند بيشتر جلب توجه خواهد کرد.

>

دانشنامه

>

مقاله

فروشگاه مرکزی کانن

پیگیری سفارشات

درباره فروشگاه مرکزی کانن


فروشگاه مرکزی کانن

گیلان - رشت - خیابان لاکانی - روبروی بانک ملی - فروشگاه مرکزی کانن

بخش فروش : 33239498-013

بخش فروش : 33244314-13

تعمیرات پرینتر : 33252914-13

تعمیرات دوربین : 33223767-13

instagram/canonpersia

telegram.me/canonpersiacenter

تمامی حقوق محفوظ و در اختیار فروشگاه مرکزی کانن می باشد
فروشگاه مرکزی کانن - فروش انواع دوربین عکاسی دیجیتال , انواع کیف دوربین ,سه پایه عکاسی و فیلمبرداری و سایر تجهیزات دوربین همچنین تعمیرات حرفه ای دوربین عکاسی
استفاده از هر قسمتی از اطلاعات این پایگاه اطلاع رسانی بدون مجوز کتبی ازفروشگاه مرکزی کانن ممنوع میباشد

طراحی و اجرا از استودیو وبلیزیا